Manken

Defile Mankeni Nasıl Olunur

Mankenlik denilince akla ilk gelen defile ve podyumdur. Defile mankeni genellikle moda sektöründe çalışan kişilerdir. Markaların kreasyonlarını giyinerek defile üzerinde tanıtırlar. Bu defilede defile mankeni podyumun başından sonuna dek yürür, ürünü tanıtır ve arka tarafa gider. Bu süreçte mankenin ürünü taşıması, podyumda duruşu, defiledeki davranışları gibi etmenler çok önemlidir. Kişinin sürekli defile mankeni olması ve bu şekilde para kazanması her defiledeki duruşuna göre değişir.

Defile mankeni olmak isteyen birinde belirli fizik ölçüleri aranır. Bu ölçüler her markanın isteğine ve giyilecek kıyafetlere göre değişir. Örneğin büyük beden kıyafet kreasyonu yapan bir marka fizik ölçüleri geniş olan bir manken arayabilir. Defile mankenleri tanıtımını yaptığı ürüne göre davranışlarına dikkat etmelidir. Dış görünüşüne dikkat eden, her zaman bakımlı olan ve genellikle vücutları iyi olan kişiler defile mankeni olabilir. Defile mankeni olmak isteyen bir kişinin podyuma uygun olarak yürümesi gerekir. Yürümeyi bilmeyen biri defile mankeni olamaz. Defile mankeni bir nevi reklamcı gibidir. Üzerinde taşıdığı ürünün reklamını en iyi şekilde yapan manken her yerde iş bulabilir. Büyük küçük demeden her defileye önem veren isimler sektörde kendine yer bulur.

Defile mankeni defileye gelmeden önce mutlaka uykusunu almış, yorgunluğunu gidermiş olmalıdır. Defile temposuna ayak uyduramayan kadınlar ya da erkekler defile mankeni olamaz. Defile hazırlığı ve defile süreci oldukça uzun olabilen vakitlerdir. Bu süreye ve tempoya herkes ayak uyduramaz. Bu nedenle sabırlı ve disiplinli kişiler defile mankeni olabilir. Defile mankenliği ücretleri defilenin uzunluğuna ve markanın belirlediği ücrete göre değişiklik gösterir. Belirli bir ücret yoktur.

Defile mankeni olmak isteyen biri defile mankeni ajanslarına başvurabilir. Defile mankenini ajanslar yönlendirir. Markalar ajanslara iş verir. Ajanslar defile mankeni olacak kişileri seçer ve markaya yönlendirir. Her yaş, boy uzunluğu, vücut ölçüleri, göz rengi, ten rengi ve kiloya sahip kişiler defile mankeni olma şansını kazanabilir. Bunun için yapmanız gereken kendinize uygun bir ajans bulmak ve iş tekliflerini değerlendirmektir. Mankenlik mesleğini yaparken kendiniz olmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Sizi siz yapan özellikleriniz modellik sektöründe aranan yüz olmanızı sağlayabilir. Her zaman azimli, öğrenmeye ve gelişime açık, istenen kurallara uyan ve disiplinli biri olmanın yanında kendi özellikleriniz de kaybolmamalıdır. Bu şekilde iyi işler bulabilir, farklı markaların defile mankenliğini yapabilirsiniz. Mankenlik çok popüler bir meslektir fakat herkes kolayca yapamaz. Manken olmak için her zaman sistemli olmayı unutmayın.

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir