Defile

Defile Nedir?

Günümüz toplumunda biraz daha kıyafet merakı fazladır değil mi ? Bunun en basit sebebi ise şık görünmek ve toplum içinde düzenimize kılık kıyafet ile de bir artı katmaktır. Bunun için bazı insanlar biraz sadelikten yana olsa da bir diğer kesim ise marka ürünlerini daha fazla sevmektedir. Hatta bununla ilgili defileler ve moda haftalarını daha fazla takip etmektedirler.

Defile basit bir tanım ile, Ünlü markaların ve yeni piyasaya girmiş olan markaların ürünlerini tanıtmak amacı ile mankenlerin üzerine giymiş oldukları bir organizsyondur. Bu tarz organizasyonlarda genelde daha çok ünlü markalar ve ünlü mankenler yer almaktadır. Organizasyonlara çok fazla talep olmasının yanı sıra çok fazla ürün satışı da gerçekleştirilmektedir. Hali ile böyle bir organizasyon biraz daha maddi durumu yüksek olan insanlar için gibi görünse de normal standart geliri olanlar için farklı tarzda yine defileler düzenlenmektedir.  Bu tarz defileler de yine ünlü markalar yer almaktadır.

Geçmişten günümüze defile tarihine bakacak olursak o dönemlerde ülkemiz biraz daha farklı bir durumda olduğu için bu konuda öncü olmayı Avrupa ülkeleri olmayı başarmıştı.

1800’lü yıllarda podyumların gerçek sahibi doğal bir şekilde Paris’ti.  Kaldı ki Paris’in günümüzde de moda dünyası üzerinde belirleyici bir rolü bulunmaktadır.  Bununla birlikte özellikle birinci ve ikinci dünya savaşlarıyla tahrip olan Avrupa ülkeleri ve tabii ki Paris, 1900’lü yıllarda modadaki etkin konumunu istemeden de olsa kaybetmeye başlamıştır.

İşte New York’un moda basamaklarında yavaş yavaş yükselmesi de bu yıllara rastlamaktadır.

1903 – Ev Kadınları Podyumda

1914 – Vogue’dan Paris Hamlesi

1943- Fashion Week’in Doğuşu

Modaya bir tür yenilik olarak moda yazarı Eleanor Lambert’in Amerikan tasarımcıları vitrine çıkarmak üzere devletten de destek alarak düzenlediği ilk defilen sonrasında,  New York Moda Haftası bir gelenek haline gelir ve o yıldan itibaren düzenlenmeye başlanmaktadır.

1962 – Siyah Güzeldir

1985 – Comme Des Garçons ile Avangart Dönem

1992 – Grunge Oyuna Giriyor

1999 – Geleceğin Modası

2013 – Cinsiyetler Ortadan Kalkıyor gibi önemli defileler moda Dünyasına oldukça fazla bir etki sağlamış ve dönemin trendlerine ayak uydurmaktan  öteye gidip ikon belirleyici olmuştur.

Fashion Week Haftalarından bahsedecek olursak  kısa bir tanım ve amacı olarak Fashion Week, seneye giyilecek elbiseleri, formları ve renkleri belirlemektedir.

Aynı zamanda ayakkabı, çanta, aksesuar ve makyaj modasının belirlenmesine de öncülük etmektedir bu tarz etkinliklerdir.

Fashion Week organizasyonunda kısaca bahsedecek olursak;

Yapıldığı ülkenin ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Organizasyonda belli bir  oturma düzeni vardır.

ilk sırada oturanlar o markanın ürünlerini giymektedirler.

Bir tasarımcı farklı markalar ile ön plana çıkabilmektedir.

Her markanın kendi klasikleri vardır ve kendi markalarının klasiklerini ön plana çıkarmaktadırlar:  Renkler, tasarımlar ve işbirlikleridir.

Modanın durumu o şehre göre belirlenir.

 

Önerilen Yazılar
Defile

Modeller Birden Fazla Ajans İle Çalışabilir Mi?

Defile

Kaia Gerber Dikkat Çeken Stili

DefileModa

Paris Moda Haftası

Defile

Kış Sokak Stili

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir