Diyet ve SağlıkErkek Manken

Erkek Mankenler İçin Beslenme

Doğru beslenme hastalıklara karşı kendimizi savunma, daha iyi görünüm, daha genç kalabilme ve kendimizi daha aktif hissetmemize yardımcı olmaktadır. Mankenler için doğru beslenme ile daha genç görünüm ve daha aktif olarak yoğun iş tempolarından daha az yorgunlukla baş edebilirler.   Erkek mankenlerin beslenmelerine bizlere oranla daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Erkeklerin kadınlara oranla daha fazla kası bulunmaktadır. Bu yüzden kadınlardan daha iri yapılı olup daha çok kaloriye ihtiyaç duymaktadırlar. Orta derece aktif bir erkeğin günlük olarak 2000-2500 kalori arasında alması gereklidir. Vücudun enerji ihtiyacı kişinin boyu, kilosu ve aktivitesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Erkeklik hormonu olan testesteron sebebiyle erkekler kadınlara oranla göbek çevresinden daha fazla kilo almaya yatkındırlar. Bu yağ genellikle karının derinliklerine gömülmüş olarak durur ve yakılmaya başlandığında vücuda alınan kalorinin az olmasıyla kilo vermeye başlarsınız. Bu yüzden erkek mankenlerde beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır.

  • Neredeyse her gün 2 porsiyon meyve ve 2-3 porsiyon sebze tüketilmelidir. Haftada en az bir kez domates ya da domates sosu içeren besin tüketilmelidir. Domatesin içeriğinde bulunan likopen ile prostat sağlığı desteklenmiş olacaktır.
  • Her gün en az 3-4 porsiyon tam tahıllı ürünlerden tüketilmesi gereklidir. Beyaz ekmekten uzak durulmalı ve tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.
  • Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, karabuğday, kinoa, yulaf, kepekli makarna vb. tercih edilmelidir.
  • Bir omega 3 yağ asidi olan alfa linolenik asit (ALA) kalbi koruyucu etkiler taşımaktadır. Kalp sağlığı için her gün 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu tüketilmelidir.
  • Trans yağ ve kısmi hidrojene yağlardan uzak durulmalıdır. Bu yağlar kolesterol seviyelerini arttırmakla kalmayıp atardamarda tıkanıklığa yol açmaktadır.
  • Haftada 2-3 porsiyondan fazla olmayacak şekilde balık tüketilebilir. Somon, uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklarda ise haftada maksimum 330 gram tüketilebilir.
  • Genç erkek mankenlerin günlük 38 gram, 50 yaş üstü erkek mankenlerin ise 30 gram lif tüketmesi önemlidir. Buğday kepeği, tam tahıllı gevrek ve ekmekler, keten tohumu, meyve ve sebzeler, yulaf, arpa ve kuru baklagiller lif alımında önemli besin kaynaklarıdır.
  • Doymuş yağlardan yapılan beslenme diyetinden uzak durulmalı aksine bitkisel sıvı yağlar, avakado, fındıkgiller gibi doymamış yağların ağırlıklı olduğu besinler tercih edilmelidir.
  • Haftanın belirlenen günlerinde minimum 45 maksimum 60 dakika kadar düzenli aerobik egzersizleri yapılmalıdır. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürmek ve dans etmek gibi faaliyetlerin yapılması vücut direncini arttıracak ve daha sağlıklı bir görünüm sağlayacağı için yapılmalıdır. Haftada 2-3 defa da ağırlık kaldırmak gibi kuvvet antrenmanları yapılmalıdır.

 

Önerilen Yazılar
Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Diyet ve SağlıkGüzellik ve BakımManken

Modellerin Moda Üzerindeki Etkisi

Diyet ve SağlıkKadın MankenManken

Sosyal Medya Diyet Fenomeni Ferin Batman

Diyet ve Sağlık

Fenomen Diyetisyenden Güncel Paylaşımlar

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir