Diyet ve SağlıkErkek Manken

Erkek Mankenlerde Vücut Geliştirme

Erkek mankenler gerek podyumda duruşları gerekse reklamlardaki görüntüleri doğrultusunda vücut oranlarına dikkat etmeleri gereklidir. Bu yüzden uygulamaları gereken belirli vücut geliştirme ve fitness hareketleri mevcuttur. Aşırı kaslı ve iri yapılı olmaktan ziyade daha fit olmayı hedeflemelidirler her zaman. Bu yüzden sadece vücut geliştirme değil aynı zamanda fitness ile bunu orantılamalıdırlar.

Vücut geliştirme öyle zannedildiği gibi protein kullanma ile kendiliğinden kas oluşmamaktadır. İstenilen o muhteşem görüntünün altında uzun uğraşlar, saatlerce kan ter içinde çalışmanın getirdiği sonuçtur. Eğer bir manken olmak istiyorsanız ideal bir görüntünüz olmalıdır ve bunun için istikrarlı bir çalışma sergilemeniz gereklidir.

Vücut geliştirmede her zaman gözden kaçan ancak en önemli unsur vücudunuza aldığınız besinlerdir. Bunun için karbonhidrat oranı yüksek besinleri kesinlikle tercih etmemlisiniz. Aksine kas yapıcı ve yağ yakımına destek olan besinlerin tüketilmesine dikkat etmelisiniz.

Bir manken adayının ya da bir mankenin tüketmesi gereken besinlerden bazıları; Kabuklu yiyecekler, avakado, süt ve süt ürünleri, meyve (3-4 porsiyon), karbonhidrat açısından düşük besinler vb. gıdalar olabilir. Bunların dışında sebze ağırlıklı besinleri tercih edebilirsiniz.

Normal durumlarda kas çalışmaları haftanın 4 ya da 5 günü yapılırken mankenlerin sadece 3 gün yapmaları yeterlidir.

Tüm vücudunuzu çalıştırmalısınız ve bu sayede daha fazla kas yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki mankenlerde fazla kas hoş karşılanmıyor.

Kardiyo ağırlıklı çalışmaların her gün olması ve en az 45, en fazla 60 dakika olması gerekmektedir. Ayrıca bu sürelerin doğru orantılı olarak kardiyo çalışmalarına yönlendirilmesi gerekmektedir.

20 dakika koşu bandı, 20 dakika bisiklet ve 20 dakika uzay yürüyüşü yapılabilir. Bu sayede podyumda yürüyüşünüz ve duruşunuz dikkat çekici olacaktır.

Rutin egzersizleriniz olmalı. Bu rutini antrenman hocanız ile yapabilirsiniz. Antrenman hocanız yok ya da istemiyorsanız aşağıda sizlerin rutin olarak kullanabileceği egzersizler yazmaktadır.

  • Halter kullanarak deadlift yapmalısınız. 4 seri halinde, her seri 20 sefer olmalıdır.
  • Barfiks yapmalısınız. Eğer yeni başlıyor iseni minimum 10 ile başlamalı ve bunu bir hafta böyle yapmalısınız. Bir hafta sonra 20’ye çıkarabilirsiniz.
  • Dambıl ile bulgarian ayrık çömelmeyi yapabilirsiniz. 4 seri halinde, her seri 20 sefer
  • Yüze doğru halat çekmeyi yapabilirsiniz. 4 seri halinde, her seri 20 sefer
  • Ayakta kabloyla karın sıkıştırma yapmalısınız. 4 seri halinde, her seri 15 sefer
  • Plates topu üstünde dambılla göğüs presi çalışmalısınız. 4 seri halinde, 15 sefer

 

Sadece spor tek başına yeterli değildir. Uygun sporu yapabilmek için düzenli oksijen alış verişini gerçekleştirebilmeniz gereklidir. Bu yüzden nefes egzersizleri ile bolca oksijen almalı ve bu sayede daha pozitif olabilirsiniz.

Önerilen Yazılar
Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Diyet ve SağlıkGüzellik ve BakımManken

Modellerin Moda Üzerindeki Etkisi

Diyet ve SağlıkKadın MankenManken

Sosyal Medya Diyet Fenomeni Ferin Batman

Diyet ve Sağlık

Fenomen Diyetisyenden Güncel Paylaşımlar

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir