Erkek Manken

Erkek Mankenlerin Eğitimleri

Manken olabilmek için yüz güzelliği, ideal vücut hatları, uzun boylu olmak yetmemektedir. Bunların yanı sıra iyi bir de eğitim almış olmalısınız. Manken olmak disiplinli olmayı gerektirmektedir. Mankenlik eğitimini birçok ajans ve özel okullar vermektedir ancak her birinin ortak yönü temelde ortak derslerin verilmesidir.

Erkeklerin modellik eğitimlerinin tüm detaylarını öğrenecekleri gibi podyum ve kamera arkası disiplinini de öğrenmiş olacaklardır. Bu eğitimler doğrultusunda podyuma çıkıldığında nelere dikkat etmeleri gerektiğini daha iyi öğrenmiş olacaklardır.

Erkeklerin Mankenlik Dersleri

  • Podyumda yürüme çeşitleri: Kedilerin yürüyüşüne benzemekte olan podyum üzerinde yapılan manken yürüyüşüdür. Erkek mankenlerde ayaklar gidilen yöne doğru olacak şekilde düz; omuzlarda ise dik bir şekilde yürümeleri gerekmektedir.
  • Podyum eğitimi: Giysilerin sergilenmesi amacıyla mankenlerin yürüdükleri yüksek platform podyumdur. Burada podyuma nasıl çıkılır podyumun genel hatlarından bilgiler verilmektedir.
  • Podyumda duruş ve dönme eğitimi: Burada amaç podyum üzerinde belirli bölgelerde nasıl durulması gerektiği ve podyum yürüyüşünde dönüş noktasına gelindiğinde nasıl bir dönüş olmasının eğitimidir.
  • Müzikle, tempolu, ritmik yürüyebilme eğitimi: Mankenler sadece podyumlarda değil farklı alanlarda da yürümektedirler. Her alanda farklı müzik olacağı için müziğe uyumlu bir şekilde yürünülmesi gereklidir. Tempo ve ritmik yürümelerde mankenin üzerine dikkati çekeceği için önemli noktalardan biri ve bunlarında eğitimlerini almalıdırlar.
  • Fotomodellik ve poz verme eğitimi: Fotomodellikte temel amaç manken ve fotomodel olmak ile alakalı düşüncelerinizin genişletilmesi farklı açılardan bakılmasını sağlamaktır. Farklı alanlarda işler olacağı için erkeklerin poz verme yöntemlerinin farklı noktalarının aktarılması eğitimidir.
  • Still olma ve tarz belirleyebilme çalışmaları: Mankenlerin normal hayatlarında da still olmaları gereklidir. Erkeklerde still çalışmaları; temizlik, parfüm kullanımı, saç-sakal tıraşı, kötü görünümü olan kılların alınması, el ve ayakların bakımının yapılması vb. özelliklere dikkat edilmektedir. Tarz belirleme çalışmaları ise erkeğin sahip olduğu ve en öne çıkan özelliğine göre değişebilmektedir.
  • Koreografi ile uyumlu olma ve çalışma eğitimi: Koreografi, dans esnasında adımların ve hareketlerin belirlenmesidir. Burada bu eğitimin verilmesindeki amaç mankenlerin podyuma çıktıklarında müzik eşliğinde nerede durmaları gerektiği ve hangi şekilde yürümeleri gerektiğinin planlanmasıdır.
  • Podyum arkası, kamera arkası çalışmaları: Bir defilenin yapılması demek sadece podyum üzerinde yürümek demek değildir. Podyumun arkasında verilen uğraş koreografi düzenlemeleri-tekrarları, podyumda durma zamanlarının hatırlatılması, dönüş zamanları-yerleri ve podyuma çıkışın hazırlanması uzun uğraşlar gerektirmektedir. Her şeyden önce bir ekip çalışması olması sayesinde defileler her zaman göz kamaştırır.

Eğitimler tamamlandıktan sonra final yapılmaktadır. Finalde amaç eğitimleri tamamlanan erkek mankenlerin sertifikalarını podyumda almaları şeklinde tamamlanmaktadır.

Önerilen Yazılar
Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Erkek MankenModacılar

Instagram Fenomeni Kerimcan Durmaz

Erkek MankenModa

Erkekler İçin Kurtarıcı: Spor Ceket

Erkek Manken

Erkek Mankenler Nelere Dikkat Etmeli

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir