Sosyal Medya

Fotoğraf Çekim Taktikleri

Fotoğraf çekim taktikleri sosyal medya üzerinde güçlü bir profile sahip olmak için hayati öneme sahip olan taktiklerdir. Çekeceğiniz fotoğraflarda farklı unsurlara dikkat ederek oldukça etkileyici fotoğraflar oluşturmanız mümkündür. İyi bir Instagram profiline sahip olmanız için gerekli olan taktikler nelerdir?

İyi Instagram Fotoğrafları Çekmek İçin Gerekenler

  • Odaklama çok önemlidir.
  • Arka plan fotoğrafın gücünü artıracaktır.
  • Perspektif fotoğrafını çekeceğiniz nesneyi ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır.
  • Işık iyi bir fotoğraf çekmenin olmazsa olmazıdır.
  • Çekim açılarınıza dikkat edin.
  • Çekim sonrası filtre uygulamak yararlı olacaktır.
Fotoğraf Çekim Taktikleri

Fotoğraf Çekim Taktikleri

Doğru makyaj: Makyaj seçimi nasıl olmalı?

Odaklama

Fotoğrafınızı çekmeden önce mutlaka odaklamaya dikkat etmeniz gereklidir. Telefonlarda odaklama otomatik olarak yapılabileceği gibi manuel olarak da belirli bir noktaya odak oluşturulması mümkündür. Eğer kendi fotoğrafınızı çekiyorsanız, fotoğrafın odağına kendinizi almalısınız. Evcil hayvanınızın veya bir yemeğin fotoğrafını çekecekseniz, bu nesnelere odaklama yapmanız şarttır. Odak bulundurmayan fotoğraflar, derinliğe sahip olmayacaktır.

Fotoğraf Çekiminde Işığın Önemi

Instagram gibi sosyal mecralarda paylaşacağınız bir fotoğrafta, ters ışığa çok dikkat etmeniz gerekli. Çünkü ışık, fotoğrafın genel kalitesini yükseltebileceği gibi aynı zamanda güzelliğinizin daha ön planda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca kıyafetlerinizin şıklığını da vurgulamanızı mümkün kılacaktır. Ayrıca, fotoğraf çekimi esnasında görüntüyü çok daha net bir şekilde görebilmek için, telefon ekranınızın parlaklık ayarını da artırmayı unutmayın. Böylece, çekeceğiniz fotoğrafın cihazlarda nasıl görüneceğini doğrudan kontrol edebileceksiniz.

Arka Plana Dikkat

Güzel olduğunuzu hissettiniz ve bir fotoğraf çekmek istiyorsunuz veya içtiğiniz bir kahvenin fotoğrafını paylaşmak istiyorsunuz ancak arka plan pek de müsait değil. Eğer arka plana dikkat etmeden fotoğraf çekerseniz, fotoğrafınızın genel kalitesi düşük olacaktır. İyi hazırlanmış bir arka plan veya en azından arka plandaki unsurlara dikkat edilerek çekilmiş bir fotoğraf çok daha verimli sonuçlar sunabilir.

Selfielerde Çekim Açısı Önemlidir

Selfie çekmeyi sevenlerdenseniz, bu öneriyi tam da size göre. Selfie fotoğraflarda, telefonunuzu biraz yükseğe konumlandırıp, çenenizi eğerek; burnunuzun ve yüz hatlarınızın daha ince gözükmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, yüzünüzün alt kısmına denk gelecek biçimde mum ışığından da yararlanabilirseniz, gerçekten etkileyici fotoğraf sonuçları elde edebileceksiniz. Böylece yüzünüz çok daha vurgulu bir şekilde fotoğraflanacak ve burnunuz, olduğundan daha kalkık, sanki estetikliymiçesine bir görüntü oluşacaktır.

Formunuzu koruyun: Doğru fotoğraf ipuçları

Farklı Açılar Kullanmayı Unutmayın

Herkes gibi klasik açılardan poz vermeyi unutun. Farklı açılar denemeniz gerekli. Fotoğraflarınızda mümkün olduğunca farklı açılar kullanmak, çektiğiniz fotoğrafların yer aldığı Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki profillerinizin daha estetik görünmesini sağlayacaktır.

Önerilen Yazılar
Sosyal Medya

Instagram Takipçi Arttırma Taktikleri

Sosyal Medya

Instagram’da Fenomen Nasıl Olunur?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir