Moda

Güneş Gözlüğü Seçiminde Dikkat Edilecekler

Yaz aylarında göz sağlığı için güneş gözlüğü kullanımı şart. Günümüzde sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da vazgeçilmez aksesuar haline gelmiştir. Göz sağlığı için mutlaka kaliteli güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Bunun yanında yüz şekline ve uygun güneş gözlüğü kullanmak son derece önemlidir.

Güneş Gözlüğü Ne büyük Ne Küçük Olmalı

Kullanılan güneş gözlüğü yüze tam oturmalı, sağ ve sol kenarları yüzün dışına fazla taşmamalıdır. Yüz şekline göre küçük gözlükler ise aykırı bir görünüm yaratarak, son zamanlarda moda haline gelmiştir. Yine de takılacak küçük gözlüklerin geniş alınlı, yuvarlak hatlı kişiler tarafından tercih edilmemesi gerekir. 

Büyük gözlük kullanmayı seven, makyajsız çıktıklarında hoş görünmek isteyen kadınlar, gözlük büyüklüğünü abartmamalı, koyu renk camlı kalın çerçeveli fakat yüz şekliyle uyumlu olan büyük gözlükleri tercih etmelidir.

Yüz Yapısına Göre Seçim Yapılmalı

Yuvarlak hatlı yüz yapısına sahip kişiler, küçük ve yuvarlak kesimli camlara sahip gözlükleri kullanmaktan kaçınmalı, köşeli yapılarda gözlükler tercih etmelidir.

Oval yüz yapısına sahip kişiler hem yuvarlak hatlı hem de kare, dikdörtgen yapılı çerçeveli güneş gözlüklerini rahatlıkla kullanabilir. Oval yüz yapısı bu tarz gözlükleri kaldıran, en avantajlı yüz tipidir.

Çene yapısı sivri olan ve uzun yüz yapısına sahip kişiler, çok büyük olmamak şartıyla hemen hemen her model gözlüğü kullanabilir, aynı zamanda damla model güneş gözlükleri bu yüz tiplerine sahip kişilerde çok hoş bir görüntü yaratır.

Güneş gözlüğü seçiminde zıt seçimler yapılması daha doğrudur. Böylece dengeli bir görünüm elde edilir. Alın yapısı geniş olan kişiler, kare veya dikdörtgen yapıda gözlükler tercih etmeli, kalın çerçeveli güneş gözlükleri kullanmamalıdır. Yüzü dikdörtgen yapıda olan kişiler, kalın çerçeve, büyük ve oval hatlı gözlükleri rahatlıkla kullanabilirler.

Güneş gözlüğü seçimi konusunda yüz şekli oldukça önemlidir fakat asıl önemli olan, kişinin kendisine en yakıştırdığı ve tarzını en çok yansıtan gözlükleri kullanmasıdır. Farklı tercihler, sıra dışı seçimler hem genç hem orta yaşlı kişilerde oldukça yaygındır. Siyah camlı güneş gözlüklerinin dışında renkli camlı güneş gözlükleri trend hale gelmiştir.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir