Modacılar

İki Ünlü Modacı Cemil İpekçi ve Cengiz Abazoğlu

Cemil İpekçi

5 Ağustos 1948 tarihinde İstanbul’da doğan bir modacıdır. Tam adı Remzi Cemil İpekçi’dir. “Pala Remzi” lakabıyla espri konusu yapılmakta olan Baba tarafından İsmail Cem ve Abdi İpekçi kuzenidir. İpekçizadeler ailesinden gelen Cemil İpekçi 5 yaşından beri kesintili olarak İstanbul’da yaşamını gerçekleştirme olan Babası Nejat İpekçi, annesi Sahire hanımdır. Yedi yaşındayken anne ve babası boşanmışlardır. Şevkat (D.1944) adında bir ablası ve Kenan (D.1951) adında bir erkek kardeşi bulunmaktadır.

İlköğrenimine 1955 yılında Işık Lisesi’nde başladı ve ardından Şişli Koleji’ne geçti. 12 okul değiştirdikten sonra Tarhan Koleji’nden mezun olmuştur. Eğitimini babasının isteği üzerine gittiği İngiltere’de Royal Academy of Arts’da (Kraliyet Sanat Akademisi) 1971 yılında tamamladı. 1972-75 yılları arasında stilistlik yapmıştır. 1975 yılında Tzagane isimli moda evini kurmuştur. 1979 yılında Tzagane’ın bir şubesini Nis’de açtı. 1984’e kadar her iki moda evinde Türk ve Anadolu kültürünü işleyen çalışmalar yapmıştır.1984’de İstanbul’da Haute Couture moda evini kurarak çağdaş gece modasına dönüş yapmıştır.

1990’lara kadar Türk ve Anadolu motifli çalışmalarına ara verdi ise de bu kesinti 1992 yılındaki “Suzeni” isimli koleksiyonu ile sona erdi.

2002 yılında Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasının birincisi Azra Akın’ın elbisesini tasarladı. Elbisenin kumaşını Kapalıçarşı’dan almıştır. Kıyafet tasarımlarının yanı sıra Damra markalı pırlanta ürünlerinin tasarımını da gerçekleştirmesi sağlanmıştır.

Modacı Cemil İpekçi, Şişli Belediyesi’ne bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü çalışanları için yeni kıyafetler hazırlanmıştır. Temizlik işçileri, bundan sonra Cemil İpekçi’nin özel tasarım kıyafetleriyle Şişli halkına hizmet verecekler. Kıyafetler, yaz ve kış olmak üzere 2 ayrı tarzda tasarlanmıştır.

Modacılığından çok magazin haberleriyle tanınan Cemil İpekçi, geleneksel Türk motifleri Osmanlı esintileri taşıyan çizgileriyle modacılığını sürdürüyor.

İlk evliliğini 17 yaşındayken “Zeynep” adında bir hanımla imam nikahı ile yapmıştır. İkinci kez, 21 yaşında Belçika’da eğitim görürken kendinden 12 yaş büyük, Belçikalı “Lulue Bluemoon” isminde bir kadınla evlenmiş ve ikisinden de ayrılmıştır.

Cemil İpekçi’nin Bir Doğu Masalı – Affedin Beni adlı bir kitabı 2012 yılında yayımlanmıştır.

 

Cengiz Abazoğlu

1969 doğduktan sonra gelecekte ne olacağına küçükken karar vermesi ve verdiği karardan dönmeyenlerdendir. Modaya öylesine derin bir tutku duyuyordu ki, lise eğitimini yarıda bırakarak Brüksel merkezli bir deri firması için tasarımlar yapmaya başlamıştır. 1991’de kendi atölyesini kuran Abazoğlu, ilk haute couture defilesini aynı yıl Vizon Show’da yapmıştır.

1991-2004 yılları arasında her sene bir haute couture koleksiyonu hazırlamış ve tasarımlarını sergilediği şovlar aracılığıyla yardım derneklerine destek vermiştir. 2006’da ilk hazır giyim koleksiyonunu sunmuş ve 2009’da Paris Haute Couture Haftası’nda defile yaptı. 2011’den bu yana adL için koleksiyonlar hazırlamaktadır.

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

ModaModacılar

Modelistlerin Mankenler Üzerindeki Etkisi

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

ModaModacılar

Makyöz Nedir ?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir