Moda

Instagramla Gelişen Moda

90’lar nostaljisi

Her kuşak bu kadar abartılır mıydı sizce? Yoksa ben kendi kuşağımla beraber yetişkinliğe ulaşırken doğal olarak maruz kaldığım için millennial varoluş hepsinden çok tartışılmış gibi mi gelebilmektedir? Genel olarak (yaklaşık) 1985–1995 arası doğanlar olarak kabul edilen millennial kuşağı yetişkinliğe erişirken, zevklerimiz popüler kültürde dominant oldu ve pek düşkün olduğumuz çocukluğumuza duyduğumuz özlem, o dönemde en sevdiğimiz şeyleri ya da küçük olduğumuz için doyasıya deneyimleyemediğimiz şeyleri 2010’lu yıllara çekerek uzatmamıza yol açmıştır.

2000’li yılların düşük belli pantolonlarından intikam alırcasına geri gelen yüksek belli mom jean’ler bu on yılda kendinden en çok bahsettiren kıyafet parçası olmuş olabilmektedir. Bir de bazılarımıza her bakışta hâlâ Spice Girls’ü hatırlatan devasa spor ayakkabılar ile birlikte 2018 Moschino defilesinde retro My Little Pony baskılı tişörtlerin podyuma çıkışı, bu on yıla sekiz yaşındaki bendenizinkine benzer bir ruh hâlinin ne kadar hâkim olduğunun kanıtı niteliğindedir.

Tül

Bir yandan bu çocukluk nostaljisine göz kırpan, diğer yandan da 2010’lu yıllara özgü olan bir diğer tasarım öğesi ise, özellikle couture ve avangard koleksiyonlarda karşımıza çıkan ve çocukken hep çizdiğim, renkli, kocaman etekli prenses elbiselerini andıran tülden elbiseler yer almaktadır. Bu elbiseler bir yandan romantik ve klasik anlamda feminen bir hava taşırken, diğer yandan da tülün gayriresmî duruşunun muzipliğiyle, giyenleri oyun oynayan bir çocuk kılıverdiler.

‘Sokak’ modası

2010’lu yılların başlarında Supreme gibi ‘sokak’ modası markaları istikrarlı yükselişlerini sürdürürken, bu bol rahatlığı tuhaf orantılar ve klasik elementlerle bir araya getiren Vetements markası, 2014’te kuruluşuyla beraber bir süreliğine moda gündeminin tamamına hâkim oldu.

Athleisure

Sağlıklı beslenme ve fitness’ın bir yaşam tarzı olarak yükseldiği bu on yılda, athleisure, yani belirgin şekilde spor için tasarlanmış kıyafetlerin günlük hayata taşınması büyük bir trend özelliği taşıdı.

Sürdürülebilirlik

Asla bir ‘trend’ olarak adlandırılmaması gerektiğini vurgulayarak başlamak isterim sürdürülebilirlik kavramına. İnsanlık olarak dünyamızın sonunu getirmemize tam olarak ne kadar kaldığını tartışarak geçirdiğimiz 2010’lu yıllarda, doğal ve insan kaynaklarının sürdürülebilirliği de yükselen toplumsal değerlerden oldu. Çok hızlı ve yüksek miktarda üretim yapan moda sektöründe de bu durum dikkati çekti ve sürdürülebilir tasarıma odaklanan tasarımcı ve markaların yanı sıra, ana akım üreticiler de bu alanda çalışmalar yapmaya başladı.

Bundan on, yirmi, otuz yıl sonra, 2010’lu yıllar modası dendiğinde akla nelerin geleceğini zaman gösterecektir. Geçmiş dönemlerin moda tarihine bakıldığında ilk akla gelenin, bazen çok küçük bir kesimin giyim pratiklerinin, bazense sadece bir siluetin olduğunu görüyoruz. Bitmesinin hemen ardından geri dönüp bakıldığında, benim tespit edebildiğim zirve noktalar bunlar bu yazıda, ama unutmamalı ki moda tarihi de olsa, tarih hep göreceli bir hikâyedir.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Hızlı ve Pratik Yaz Makyajı

Moda

Tulum Giyiminde Aksesuar ve Ayakkabı Seçimi

Live ModaModa

Erkek Giyiminde Renk Uyumu

Live ModaModa

Elbiseyle Kullanılacak Takı Seçimleri

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir