Diyet ve Sağlık

Kadın Mankenler Nasıl Beslenmeli ?

Bir çok sektörün hizmet verdiği kesim kadınlardır ve durum böyle olunca kadın mankenlerin sayısı artmakta ve bu mankenlerin dikkatli ve sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaları gerekmektedir. Kadınların sadece ideal ölçülere sahip bir fiziklerin olması ya da boylarının ideal uzunlukta olması tek başına yetmez ayrıca bu mankenlerin sağlıklı bir görünüme de ihtiyaçları vardır. Sağlıklı görünüm altında sağlıklı beslenme ve doğru aerobik çalışmaları yatmaktadır.

Kadın mankenlerimizin güzellik ve ideal vücut uğruna öncelikle doktor onayı olmayan diyetleri uygulamamaları gerektiğini öncelikle belirmemiz gerekmektedir. Bunun dışında uzman bilim adamları kadınların ihtiyaç duydukları besinlerin kalori ve vücutta ne işe yarayacaklarını belirten mini listeler oluşturmaktadırlar. Bunların doğrultusunda dikkat edilebilir ancak zayıflamak için kendi başlarına hareket etmezler.

 • Bol sebze 44 kalori içeren bir tabak brokoli bir kadının ihtiyaç duyduğu folik asit (Fetus hastalıklarının ve rahim ağzı kanserini önlemek amacıyla gerekli B vitamini taşır), C vitamini ve B2 ve B6 vitaminlerini taşımaktadır.
 • Bir adet domatesin kalorisi 26 ve A vitamini, folik asit, C vitamini ve potasyum ihtiyacını karşılamaktadır.
 • Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler antioksidan ve luteyin, betakaroten, B2, C ve Evitaminleri, folik asid, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından oldukça zengindirler.
 • Beyaz ekmek yerine B vitamini, çinko, selenyum, manganez, demir açısından zengin kepekli ekmek tercih edilmelidir. Kepekli ekmek aracılığıyla günlük vücudun ihtiyaç duyduğu lifin %25’ini karşılamaktadır.
 • Sabahları küçük bir kase yoğurt tüketilmeli. Yaklaşık 150 kaloriye denk gelmekte ve kalsiyum, B2 ve B12 vitaminleri, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko ve protein açısından oldukça zengindir.
 • Sabahları kahvaltıda bir bardak portakal suyu tercih edilmeli ve bu sayede C vitamini ve folik asit alınımı sağlanmış olmaktadır.
 • Haftada 3-4 gün sarımsak ve soğan tüketilmeli. Bu sayede enfeksiyonları ve kalp hastalıklarını önlemek ile beraber bağışıklık sisteminiz de güçlendirilmiş olmaktadır.
 • Her gün et tüketmek yerine yüksek nitelikli proteinler açısından zengin tofu tercih edilmelidir.
 • Tofu iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Ayrıca 100 gram tofuda yaklaşık 6 gram yağ bulunmaktadır.Doymuş yağ açısından fakir olan tofu besini kolesterolde risk teşkil etmez.
 •  Doymuş yağlardan yapılan beslenme diyetinden uzak durulmalı aksine bitkisel sıvı yağlar, avakado, fındıkgiller gibi doymamış yağların ağırlıklı olduğu besinler tercih edilmelidir.
 • Haftada 2-3 defa balık tüketilmelidir. Balıklar arasında somon, kolesterol ve trigliseridleri düşüren balık yağı açısından en zengin balıktır.
 • Tatlı yerine meyve tercih edilmelidir.
 • Çilek C vitamini, folik asit, B grup vitaminleri ve demir açısından zengindir.
 • İncir B6 vitamini, kalsiyum, manyezyum, demir ve posatyum açısından zengindir.
 • Tatlı isteğini en çok gideren çikolata aşırıya kaçılmadığı müddetçe yenilebilir. Çikolata kalp ve sinir sisteminin koruyucusu olarak bilinmektedir. Çikolata tüketmeyi düşünenler için yapılabilecek en iyi öneri yemek yedikten yaklaşık 30 dakika sonra cüzi miktarda tüketilmesidir.
 • Haftanın belirlenen günlerinde minimum 45 maksimum 60 dakika kadar düzenli aerobik egzersizleri yapılmalıdır. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürmek ve dans etmek gibi faaliyetlerin yapılması vücut direncini arttıracak ve daha sağlıklı bir görünüm sağlayacağı için yapılmalıdır. Haftada 2-3 defa da ağırlık kaldırmak gibi kuvvet antrenmanları yapılmalıdır.

 

 

Önerilen Yazılar
Diyet ve SağlıkGüzellik ve BakımManken

Modellerin Moda Üzerindeki Etkisi

Diyet ve SağlıkKadın MankenManken

Sosyal Medya Diyet Fenomeni Ferin Batman

Diyet ve Sağlık

Fenomen Diyetisyenden Güncel Paylaşımlar

Diyet ve SağlıkKadın MankenManken

Beslenme ve Diyetisyenlik Uzmanından Sağlıklı Yaşam Fikirleri

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir