Manken

Katalog Mankeni Nasıl Olmalı?

Katalog mankeni nasıl olmalı, katalog mankeninde aranan şartlar nelerdir? Bu tür sorular, katalog mankenliğine ilgi duyan kadın ve erkekler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Model olmak için taşımanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Model olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Katalog Mankeni Olma Şartları Nelerdir?

Katalog mankeni olabilmek için belirli şartları sağlamak gereklidir. Bu şartlar ise genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir.

 • Sağlıklı bir vücuda sahip olmak
 • Doğru beslenmek
 • Düzenli olarak spor yapmak
 • Sağlıklı, canlı ve parlak saçlara sahip olmak
 • Cildi parlak ve temiz tutmak.
 • Disiplinli olmak.
 • Kendini her daim eğitmeye açık olmak.
Katalog Mankeni Nasıl Olmalı

Katalog Mankeni Nasıl Olmalı

Sağlıklı Bir Vücuda Sahip Olmak

Katalog mankeni olabilmek için mutlaka sağlığınız dikkat etmeniz gereklidir. Egzersiz yapmalı, dengeli beslenmeli ve dış görünüşünüze önem vermelisiniz.

Katalog mankenlerine uygun gözlük seçimi: Şık gözlükler

Doğru Beslenme

Sağlıklı besinleri, gerekli olan ölçülerde tüketmeye özen göstermelisiniz. Diyetinizde dengeli olarak sebze, meyve ve tahıl tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Şeker, nişasta ve tuz gibi zararlı besinleri içeren yiyeceklerden uzak durmanız önerilmektedir.

Düzenli Spor Yapmak

İyi bir antrenörle çalışmak ve olmak istediğiniz ölçülere yönelik bir çalışma yapmak şarttır. İyi bir antrenman programıyla hangi tip model olmak istiyorsanız, bunun için özel bir çalışma yapabilirsiniz.

Şık takılar: Güzelliğinizi öne çıkarın

Parlak ve Canlı Saçlara Sahip Olmak

Saçlarınız, katalog mankenliğinde fazlasıyla ön planda olacak. Bu nedenle de iyi bir katalog mankeni olabilmek için saçlarınıza gereken önemi vermeli ve iyi ürünler kullanmalısınız.

Hangi Tip Model Olunabilir?

İyi bir katalog mankeninin nasıl olacağına ilişkin sorudan sonra, hangi kategoride model olunmak istendiği belirlenmelidir. Bu noktada alternatifler şu şekildedir;

 • A Plus Beden Mankenlik
 • Podyum Mankenliği
 • Katalog Çekimlerine Yönelik Modellik
 • İç Çamaşırı Mankenliği
 • Diğer Mankenlik Çeşitleri

Yukarıda yer alan modellik çeşitleri, farklı disiplinlerin ön planda oluğu modelliklerdir. A+ mankenlikte, daha çok ‘balık etli’ olarak tabir edilen kişiler tercih edilirken, podyum mankenliğinde sıkı şartlar aranmakta ve bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. En az 1.75 boylarında olmalı ve zayıf olmalısınız. Katalog çekimlerine yönelik modellikte ise 55 ila 60 kilo aralığında olmanız gereklidir. Öne çıkan yüz karakteri, bu modellikte başarılı olmanızın anahtarı olmaktadır. İç çamaşırı kataloglarına yönelik modellikte ise, vücut hatlarının bu tür çekimlere uygun olması şartı aranır. Ayrıca, ayakkabı veya oje gibi katalog çekimlerinde ihtiyaç duyulan; ayak veya el mankenliği de yapılabilmektedir. Sağlığınıza ve fiziğinize dikkat ederek, iyi bir katalog mankeni olma yolunda en önemli adımları gerçekleştirebilirsiniz.

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir