Manken

Mankenlik Nedir?

Bir tasarımcı kıyafet ya da aksesuar tasarladığında bunu dünyaya göstermek ister. İşte bu noktada kadın mankenler bu ürünlerin tanıtımını yapmak için devreye girer. Kadın mankenlerin iş tanımı en genel izlenimiyle yalnızca moda gösterimlerinde bu ürünleri podyumda sergilemek değil, sektöre ait farklı çeşitlilikteki ürünleri tanıtmaktır. Manken olmak için yalnızca düzgün bir fiziğe, uzun boya, orantılı yüz hatlarına sahip olmak, cilt ve saç bakımına özen göstermek yeterli değildir. Bütün bu özelliklerin dışında mankenlerde aranan bazı beceri ve nitelikler de vardır.

Kadın Mankenlerde Aranan Beceri Ve Nitelikler Nelerdir?

 

Mankenlik kariyeri, bu mesleği yapmayanlar için dışarıdan göz alıcı ve her zaman göz önünde olunan ışıltılı bir hayat gibi görünse de düzensiz çalışma saatlerine uyum sağlamak için fiziksel yeterliliğe sahip olmak en başta gereken niteliklerden biridir. Manken adayları her zaman sağlığa, cilt ve saç bakımına özen göstermeli ve son moda trendleri takip etmelidir. Çekimlerde farklı fotoğrafçı, kuaför, makyaj uzmanları ve tasarımcılarla çalışılacağı için ekip çalışmasında dışa dönük ve sabırlı olmalıdır. Ayrıca uzun saatler baskı altında çalışabilmek için özverili olmak aranan becerilerdendir. Hem seyahat engelinin olmaması hem de açık hava çekimlerinde hava şartlarına uyum sağlamak mankenleri zorlayan şartlardan bazılarıdır. Manken olmak için belli bir eğitim görülmesi gerekmediği için, küçük yaşlarda mankenlik ajanslarına başvurarak bu işe başlamak her zaman daha avantajlıdır. Ajanslarda verilecek eğitimlerle duruş, yüz ve yüz ifadesi, mimik kullanımı gibi püf noktaları öğrenilebilir. Fotoğrafçılara nasıl poz verilmesi gerektiği, farklı temalara sahip gösterimlerde kıyafetin nasıl taşınacağı, modellik yapılacak sektöre göre öğrenilmesi gereken nitelikler manken adaylarına verilmektedir.

Modellik Türleri Nelerdir?

Podyum modelliği en çok bilinen tür olmasına rağmen farklı modellik türleri de bulunmaktadır. Moda kataloğu modelliği, reklam modelliği, iç çamaşırı ve mayo modelliği, fitness modelliği ve büyük beden modelliği bunlardan bazılarıdır. El ve ayak modelliği ya da büyük beden modelliğinde olduğu gibi düzgün ve orantılı vücut hatlarına sahip olmayan kadınlar da modellik yapabilmektedir. Fitness modelleri için atletik ve sağlıklı bir vücut aranırken, el modeli olmak için bu tür özelliklere sahip olunmasına gerek duyulmayabilir. Günümüzde birçok tasarımcı sıfır model manken yerine gerçek hayattaki kadınların beden ölçülerine göre mankenlerle de çalışmayı tercih etmektedir.

Mankenlik rekabet etmeyi gerektiren bir sektör olduğu için bu meslekten para kazanmak kadın mankenin kendi performansına bağlıdır. Serbest çalışma ve ajansa bağlı çalışmak seçenekler arasında olsa da bu sektöre ajansla birlikte yürümek her zaman daha güvenli ve avantajlıdır. Ajansla birlikte oluşturulacak portfolyo mankenlerin daha çok iş almasına ve tanınmasına olanak sağlar.

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir