Manken

Mankenlik

Düzgün bir fiziğe sahip olan kişilerin hayalidir manken olup, o ışıkların altında podyumda yürümek. Bize bu kadar lüks olarak görülen bir meslek gerçekten bu kadar ulaşılması kolay mı? Manken olabilmek için hangi koşullara sahip olmanız lazım? Her meslekte olduğu gibi mankenlikte de Zorlu şartlar, koşullar bulunmaktadır. Örneğin; sürekli fiziki güzelliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Mankenlik için gerekli olanlar

 

Mankenlik konusunda olmazsa olmaz olan gerekliliklerin başında tabii ki de fiziki iki olarak belirli ölçütlere uygun olmanız gerekmektedir. Bu özelliğin haricinde çekici bir güzelliğinizin olması ve güler yüzlü olmanız lazımdır. Giydiğiniz aksesuar ve kıyafetlerin iyi taşınması lazımdır.

 

Mankenlik eğitimi almış olmanız gerekmektedir. Bunlar genel olarak bayan mankenler için belirtilen özelliklerdir. Peki erkek mankenler içinde böyle özellikler var mıdır?

 

Tabii ki de erkek mankenler içinde belirli kriterler ve gerekli olan özellikler bulunmaktadır. Erkeklerin de mankenlik yapabilmeleri için bazı kriterler bulunmaktadır. Örneğin; vücut yapısının uygun olması, boyunun istenilen uzunlukta olması gibi.

Mankenlik mesleği ilk ortaya çıktığı zaman bayanlar için bir meslekmiş gibi görünüyordu. Fakat şimdi durum öyle değil bayan mankenler kadar erkek mankenler de göz önünde bulunmaktadır artık. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte gün geçtikçe hem erkekler için hem de kadınlar için bir meslek haline gelmiştir.

 

Türkiye’de ideal modellik yaşı 16 ile 22 yaş arasındadır. Sanıldığı gibi kaslı ve güzel olmanız mankenlik yapabilmeniz için yeterli bir kriter değildir. Bu kriterlerin haricinde vücudunuzun ölçülerinin de mankenlik için uygun olması gerekmektedir. Kadın mankenler için boy uzunluğunun en az 1.75 boyunda olması gerekmektedir. Bunun haricinde bacak boyunun uzun olması, kalçasının dar olması ve göğüslerinin de küçük olması gerekmektedir.

Erkek mankenler için ise özelliklerin şu şekilde olması gerekmektedir. Boy uzunluğunun 1.80 olması, bacak boyunun uzun olması ve omuzlarının geniş olması lazımdır. Eğer bu koşullara uygun iseniz bu meslek için idealsiniz demektedir.

 

Mankenlerin düzenli bir maaşı yoktur. Katıldıkları defile başına ücret alabilir bir manken. Genellikle defile başına askeri ücretin 3 ya da 4 katı kadar bir ücret alırlar.

 

Bir manken mankenlik yaptığı süre boyunca kilosuna, vücut ölçülerine dikkat etmektedir. Tabiri caizse sürekli diyet yapması gerekmektedir. Üstelik manken olan kişiler belirli bir yaştan sonra mesleğini yapmaktadırlar. Peki mankenler o yaştan sonra ne yapabilirler. Eğer meslekte tanınmış kişiler ise dizilerde falan rol alabilirler .

Önerilen Yazılar
Manken

Katalog Mankeni Nasıl Olmalı?

MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir