Live ModaModa

Merak Edilen Moda Haftaları

Basın Haftası, New York, 1943

Moda sektöründe bir söz sahibi olma iddiasında bulunan ülke ve şehirlerde, resmi bir moda haftası oluşturmak bir öncelik teşkil ediyor ve yerel sektörler dünyaya kendilerini duyurmayı gerçekleştirmek için  özünde bir tasarım fuarı olan bu etkinlikleri kaldıraç olarak kullanmaktadırlar. İstanbul, altıncı senesine giren Mercedes Benz Istanbul Fashion Week’in yanı sıra, bir de 2016 Mayıs’ında ilki düzenlenen Istanbul Modest Fashion Week, yani Muhafazakâr Moda Haftası’na ev sahipliği yapıyor. Bu ‘gelişmekte olan moda haftaları’, kendilerini yerleşmiş olan moda haftalarının seviyesine yükseltmeye çalışırken, büyük moda haftaları da modanın dönüşen yüzüne ayak uydurmaya çalışarak her dönem farklı yeniliklere imza atmaktadır.

Istanbul Modest Fashion Week

İstanbul ve moda dünyasında kendini kanıtlamaya çalışan şehirler, moda haftası konseptinin hakkını vermeye çalışırken, uzun süredir bu geleneği sürdüren şehirler ise gittikçe başlangıçtaki konseptten uzaklaşıyorlar. Bu moda haftaları ilk kurulduğunda, defileler belli bir merkezde gerçekleşirken, zamanla bir-iki defilenin kendi seçtiği mekânlarda yapılmasına karar veriliyor. Sonra bunu diğerlerinin de takip etmesiyle, defileler gittikçe merkez mekândan uzaklaşarak markaların konseptlerini yansıtan mekânlarda gerçekleştiriliyorlar. New York’ta, Manhattan’ın gittikçe daha uzak köşelerine yayılan defileler bile henüz kafalarda soru işaretleri oluştururken, Alexander Wang gibi dikkatleri üzerinde toplamış moda evlerinden birinin Sonbahar/Yaz 2014 defilesini Brooklyn’de eski bir depo binasında gerçekleştirmesi oldukça büyük ses getirmişti. Tahmin edilmesi zor olmayan trafik vb. faktörlerin yanı sıra, olay esnasında New York’ta bulunan birisi olarak, olayın Şubat ayında ve yağan karların bir ay boyunca erimediği gibi, kaldırım kenarında birer metrelik birer buz yığını haline geldiği bir ortamda geçtiğini eklemeliyim. Bu da sadece New York’un değil, tüm dünyanın ‘moda elitinin’ bu koşullarda Brooklyn’e gitmesi gerektiği anlamına geliyordu. Nitekim gittiler de.

Moda haftaları denince şüphesiz ilk akla gelen defileler, bir mağaza metaforu kullanacak olursak eğer, bu sistemde ürünün müşteriye sergilendiği bir vitrin görevi görüyor. Esas alışveriş ise, markaların satınalmacılarla buluştuğu showroomlarda gerçekleşiyor. Markaların müşteriyle sosyal medya aracılığıyla çok daha yoğun ve günbegün ilişki kurduğu günümüzde ise, bazı markalar artık giysiler mağazalara girmeden altı ay önce tüketiciye sergilendiği bu modeli mantıklı bulmuyorlar. Şubat ayında Christopher Bailey’in önderliğindeki Burberry, “see now, buy now” yani “şimdi gör, şimdi al” furyasına katılan en büyük isim oldu. Marka, tasarımların mağazaya girme zamanına dek ürünlerini tüketiciye tanıtmıyor, altı ay önceki tanıtım sadece moda sektörüne açık. Marka, bu sistemi ilk defa geçtiğimiz Londra Moda Haftası’nda yürürlüğe koydu ve podyumdaki giysiler, defileden sadece dakikalar sonra Burberry’nin Regent Street mağazasında yerlerini aldı.

Tom Ford da bu modeli benimseyen büyük markalar arasında. New York merkezli marka Thakoon ise, resmi moda haftasının dışında kalan bir defileyle sergilediği koleksiyonla “see now, buy now” modelini uygulamanın ötesine geçti. Marka, toptan satışı tamamen sonlandırarak doğrudan müşteriye pazarlama modelini seçiyor ve satışının tamamını, New York’ta bulunan tek bir mağazanın dışında, internet mecrasına aktarıyor. Akıntının tersine giden ve gelenekleri bir bir yıkan ‘oyun bozan’ Vetements da, mağazalarda en uzun süre kalan ve en çok satış gerçekleşen ‘ara sezonlarla’ bir ortak nokta bularak senede iki kez yapılacak defilelerini resmi moda haftası tarihlerinden birer ay önceye taşımış, ve yine tasarımlar podyumda görüldükleri andan itibaren raflarda tüketiciyi bekliyor olacaklar.

Tasarımcının tüketiciyle dijital iletişimi, ironik bir şekilde şimdiye kadar aralarında olagelmiş en organik bağı oluşturmaya doğru gidiyor. Hâlâ, 1943’te Paris’in gölgesinde kalan New York modası gibi, gölgelerden sıyrılmaya çalışan yeni kuşak moda şehirleri geleneksel modeli kendilerine uydurmaya çalışırken, sektörün büyük oyuncuları, oyunu kendilerine göre değiştirmektedirler.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir