Moda

Moda Çağı Instagram Modaları

Diğer sosyal medya mecralarının yükselişiyle beraber  ana akım modada kendi temsillerini bulamayan insan ve grupların kendi temsillerini yaratmasına alan sağladı. Buna karşılık, her daim ilhamını sokaktan almış olan moda sektörünün de gözlerini dijitale çevirmesiyle beraber, bu düşünce, akım ve gruplar ana akım modada yer bulmaya başladı. 2010’lu yıllarda podyumlarda feminizm, ikili cinsiyet rollerinin kırılması, beden olumlama gibi daha önce kenarından köşesinden geçilmeyen konular, baş tacı edilmiştir.

Giyinme eyleminin ‘görülmesi’, sadece gittiğimiz yerlerdeki insanların gözleriyle sınırlı olmaktan bir süre önce çıktı ve bu toplumun büyük bir kısmının davranış biçimine nüfuz ediyor. Giyinme önceliklerindeki bu değişiklik, nasıl fotoğraflandığı ön planda olan bir tasarım anlayışını davet etti. ‘Yanarlı dönerli’ tekstillerin on yıldır istikrarlı bir şekilde yükselişinde bunun da etkisi büyük.

Son on yılda neredeyse sıfırdan yükselerek pazarlama sektörünün tepesine oturan influencer’lar ve influencer marketing, moda alanında iş yaparken daima ele alınan faktörlerden biri hâline gelmiş ve bu sayede modanın önemli bir konumda yer almasına yol açmıştır.

Moda açısından da çok fazla önem taşısa da baktığımız zaman  meselenin bu yüzeysellikte kalmaması için verilen çabalarsa yavaş da olsa meyvelerini veriyor; kadın bedeninin metalaştırılması alanında uzun yıllardır ilk üçe girecek nitelikteki Victoria’s Secret  markasının geleneksel yıl sonu defilesi, gelen tepkiler sonunda 2019’da gerçekleştirilmemiştir.

Toplumsal güzellik ideallerinin oluşturduğu baskılara karşı doğan ‘beden olumlama’ hareketi de moda sektörüyle doğrudan diyalog içinde olan kavramlardan birisi olsa da moda açısından gün geçtikçe değeri artan ve Yükselen taleplere karşı moda sektörü, raflarındaki beden seçeneklerini artırmak, podyumlarda daha çok çeşitliliğe yer vermek gibi birçok adım atmak durumunda bırakıldı.

Podyumlar demişken, 2010’lu yıllar hem podyumlardaki mankenlerde, hem de tasarım anlayışı olarak ikili cinsiyet sisteminin boyunduruğundan sıyrılmakta belirgin bir adım atan bir dönem oldu. On yılın başında, podyumlara birer ikişer ‘cinsiyetsiz’ görünümlü mankenin çıkarılmasıyla başlayan ürkek adımlar güçlenerek moda, bütün cinsiyet temsillerinin oyun alanı hâline geldi: Tasarım ve giyinme alanlarında da, toplumsal cinsiyet rollerine atanan belli kodların esnetilerek, çeşitli öğelerle oynama huyunun yaygınlaştığı bir dönem oldu.

Hipster

Son yıllarda kullanımı azalmaya başlasa da, 2010’lu yılların başında günde on kere duymaktan kafamızı duvarlara vurasımızı getiren bir sözcüktü hipster. Daha ucuz olduğu için New York’un Brooklyn’i gibi ‘kenar’ kabul edilen bölgelere yerleşerek buranın kentsel dönüşümüne yol açan sanatçı, öğrenci kesime verilen adken, zamanla bu kesime atfedilen (yine ucuz olduğu için başlayan fakat sonrasında içi boşaltılan) ikinci el vintage estetiğine verilen bir ad oldu hipster. Sonrasında da bu terim, hepten içi boşaltılarak ana akımın yeni gözdesi hâline geldi ve içi boş kemik gözlüklerle özdeşleştirilerek moda tarihine gömülmüştür.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir