Kadın MankenManken

Moda Dünyasında Güzellik Algısını Değiştiren Kadın Mankenler

Moda sektörü yıllardır din,dil, ırk ayrımı yapmadan modelleri podyuma çıkartıyor. Bu nedenle de kadınların ortak dili olmaya devam ediyor. Dünyanın güzellik algısı son günlerde oldukça değişti. Yalnızca fiziği düzgün, orantılı yüz hatlarına sahip, uzun boylu, zayıf ve fit görünen mankenler değil, çeşitli rahatsızlıkları olan kadınlar da moda dünyasında kendilerine yer buldu. Bu özgüvenli kadınlar dünyayı kendilerine hayran bırakmaya devam ediyorlar. Winnie Harlow bu mankenlerden biri. Vitiligo hastası. Vitiligo, dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığı. Bu hastalık Winnie Harlow’un siyahi teninin iki farklı renkte olmasına yol açıyor. Kendisiyle barışık halleri ve özgüvenli tavrı özellikle kadınlar tarafından takdir topluyor.

Moda dünyası eskiden yalnızca kusursuz fiziğe ve güzelliğe sahip kadın mankenleri dünyaya sunarken, artık erkek çocuğuna benzeyen kadın mankenleri, büyük beden mankenleri, bir uzuvlarını kaybetmiş mankenleri ve vitigo hastalığına yakalanmış mankenleri de kullanıyor. Bu durum bazı zamanlarda moda dünyasında yer edinebilmek ve ciddiye alınmak için daha çok çalışmalarını gerektirse de bazı durumlarda ünlü tasarımcıların baş mankeni ve gözdesi olabiliyorlar. Özellikle marjinal tasarımcıların en çok tercih ettikleri mankenler oluyorlar. Böylece büyük firmaların reklamlarında oynayabiliyor, önemli dergilere kapak olabiliyor, farkındalık yaratmak için sosyal projelerde yer alabiliyorlar.

Bazı kadın mankenlerin doğuştan, bazısının ise sonradan ortaya çıkan hastalıkları var. Dünyaca ünlü kadın mankenlerden Melanie Gajdos’un genetik bir hastalığının olması, model Brunetti Moffitt’in doğuştan şaşı olması, Rebecca Marin’in doğuştan sağ kolunun olmaması, Avustralyalı Madeleine Steward’ın down sendromlu olması, Barbara Elanie Smith’in alzheimer hastası olması, modellik yapan Kanya Sesser’in doğuştan iki bacağının olmaması, Bella ve Gigi Hadid’in lyme hastası olmaları gibi… Hastalığı olmayan ama yalnızca siyahi olduğu ya da türbanlı olduğu için dışlanan mankenler de artık moda dünyasında yerini aldı. Önemli olan bu kadınların her daim özgüvenli olmaları ve kendilerini moda dünyası gibi rekabet ortamının acımasız ve zalim olduğu bir alanda gösterebilmeleri. Bu kadın mankenler dünyadaki güzellik algısını değiştirmiş, genç kız ve bu gibi hastalıklardan muzdarip çocuklara güven ve umut vermiş, başkalarının onları olduğu gibi kabul etmesini sağlamış cesur kadınlar. Moda sektöründe uzun yıllar boyunca kalıplaşmış güzelliğin tek standart tarifiyle ilgili artık oldukça olumlu yönde ilerleme kaydedildi. Moda dünyası bu anlayışa hızla uyum sağlamaya devam ediyor.

Önerilen Yazılar
Manken

Katalog Mankeni Nasıl Olmalı?

MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir