Moda

Moda Nedir? Nasıl Gelişir?

İnsan günlük yaşantısında  iş hayatının yanı sıra özel hayatında da ne giyeceği konusunda farklı renklere farklı tasarımlara meraklıdır değil mi ? Bunların en basitinde bazı işyerleri ortak bir ürün kıyafeti zorunlu tutar iken bazıları resmi bazılarında daha serbesttir kılık kıyafetler. En basitinden devlet daireleri biraz daha resmi iken özel kurumlar daha serbesstir bu konuda.

İş hayatımız haricinde ise günlük yaşantımız olarak insan birçok konuda meraklıdır aslında.

Bunlardan biriside modadır. Moda basit tanım olarak Latince “modo” kelimesinden gelen moda, “hemen şimdi” anlamı taşımaktadır. Bunun yanında İtalyanca’da değişiklik ihtiyacı ya da süslenme gereksinimiyle toplum yaşamına giren gelip geçici yenilik olarak da bilinmektedir.

Yani basit bir tanım olarak moda, belli bir süre gündemde olan toplumsal beğeni ya da herhangi bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük denilse yanlış olmaz. Moda tanımından anlaşılacağı üzere sadece kılık kıyafet denilmemektedir.

Modanın kategorize edicek olur isek;  müzik, sanat, edebiyat, tiyatro, yemek, güzellik, aksesuar vb. birçok şey sayılabilir söylenebilmektedir. Her alanın kendisine has zaman zaman özgün bir modası olabilmektedir. Bazen kılık kıyafet moda olabilmek ile birlikte özellikle ünlülerin ve sevilen insanların giydiği kıyafetler ön plana çıkıp halkın da beğenisini kazanmaktadır. Bazen de edebiyat alanında bir kitap yok satabilmekte bazen de yemek yada aksesuar ürünleri günlerce trend olup pazarlama sektrönde inanılmaz gelir elde edebilmektedir.

Günümüzde teknolojinin ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte çok fazla konuda olsa da özellikle kıyafet konusunda moda çok daha fazla ilgi çekmektedir.

Modanın Tarihi

Geçmişten günümüze Modanın tarihine bakacak olursak  moda kavramının ilk olarak 1900’lü yıllarda ortaya çıktığı düşünülmektedir.  O dönemin şartlarında teknolojisi olarak dönemin terzilerinden Charles Worth’un yanında çalışan Paul Poiret’in, dört yıl sonra Paris’te kendi atölyesini açması ile yaptığı elbiseler moda ve terzilik açısından yeni bir buluş olarak görülmektedir.

Modanın tarihi gelişimini 1902’de Thomas Burbery’nin ilk olarak markasını Gabardin üzerine yazdırması ve 1905’te gazetelerde moda eklerinin yayınlanmaya başlaması sürdürmüştür.

1915’te çiçekli kıyafetleri ile Jeanne Lanvin popülarite kazanır iken,  1916’da I. Dünya Savaşı’nın insanlar üzerindeki etkisi modaya da yansıdı ve moda dünyasına askeri tarz kıyafetler ilgi görmeyi başardı.

1947’de ise moda devi Christian Dior Paris Avenue Montaigne’de ilk kez koleksiyonun sunumun gerçekleştirdi ve Korseyle sıkılmış beller, aşağıya doğru genişleyerek inen etekler Dior’un moda dünyasına kazandırdıkları arasına girmeyi başardı.

Moda Haftaları ve Fashion Week Nedir?

 

Eylülün ortalarında başlayıp yaklaşık bir ay boyunca devam eden bu durum, moda çevrelerinde ‘Moda Ayı’ olarak bilinmektedir.

Bu mevsimde New York ile başlayan moda haftaları zincirleri; moda basını, global üne sahip bloggerlar ve moda profesyonelleri uçaklara binip oradan oraya koşturur, arkasında ise hazırlıklar başladığından beri uyumamış insanların merakını giderme durumudur.

Türkçe’ye çevrildiğinde moda haftası anlamına gelen Fashion Week, markaların yeni koleksiyonlarını sergilemek için düzenlenen bir organizasyon durumudur.

Her yıl iki kere gerçekleştirilmekte olan Fashion Week’e en ünlü markaların yanı sıra ismini yeni duyulan  pek çok marka katılım sağlayıp ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirmektedir. En ünlü Fashion Week şehirleri sırasıyla: New York, Londra, Milano ve Paris’tir. Dört şehrin ortalama olarak sadece % 25’lik payını lüks markalar kaplamaktadır.

Önerilen Yazılar
Moda

Hızlı ve Pratik Yaz Makyajı

Moda

Tulum Giyiminde Aksesuar ve Ayakkabı Seçimi

Live ModaModa

Erkek Giyiminde Renk Uyumu

Live ModaModa

Elbiseyle Kullanılacak Takı Seçimleri

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir