Moda

Moda Tasarım Bölümü ve Dersleri

Moda ile ilgilenen gençler ve yeni ilgilenmeye başlayan kişiler için bir diğer merak konusu Sanat Okullarıdır. Bu okullar sayesinde birçok kişi moda hakkında daha bilgili, daha kabiliyetli, daha tecrübeli hale gelmektedir. Bu yetenek ve tecrübeler sonrasında insanlar daha yetenekli daha becerikli hale gelmektedir. Özellikle ülkemizde moda tasarımında farklı konuma gelmeye çalışırken yeteneklerini de moda tasarımına dökmeye çalışmaktadır.

Özellikle Osmanlı’nın yok olması sonrasında Türkiye’de Atatürk’ün kıyafetlere yenilik getirmesi sonrası modada değişimler meydana gelmektedir. Günümüzde ise özellikle 2000’li yıllar içerisinde üniversitelerden mezun olan öğrenciler  moda tasarımı konusunda gerçekten nitelikli bir alt yapı ile yetiştirildiğinin de altının çizilmesi sonrası ve tabi ki bu eğitimin genel olarak her üniversitede aynı seviyede olması gibi bir durumun söz konusu olmadığının da farkında olunması ve adından söz ettirmiş sanat üniversiteleri kişilerin asıl seçmesi gereken alanlardan bir tanesi de  moda tasarımı alanında adınızdan söz ettirmek için özellikle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi bir devlet üniversitesinin sizin için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunun da altının çizilmesi gerekmektedir. Moda tasarım dersleri alanında akademide öğrenmek istiyorum ve bu akademi içerisinde de odak noktam devlet üniversiteleri diyorsanız MSGSÜ ilk bakmanız ve incelemeniz gereken duraklardandır.

Sanat Kuruluşlarında Moda Tasarım Bölümü Okunur Mu?

Sanat kuruluşlarında da moda tasarımı bölümünü okum imkanını değerlendirmeye alabilirsiniz. Bunun sonucunda elde edeceğiniz sertifikanın bir üniversiteden alınmış olan diploma kadar etkili bir sistem olmayacağının da farkında olmalısınız. Moda tasarım dersleri kapsamında sanat kuruluşlarında almanız tavsiye edilen derslerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

Sanat ve tasarımı, İç mekan tekstil aksesuarları, Tekstil terbiye, Tasarım açısından yenilikçi teknikler,Sürdürebilir nitelikte tasarım yapmanın incelikleri

Bu dersleri alan kişiler moda tasarım konusunda  genel itibari ile sektör içerisinde çok daha sağlam bir alt yapıya sahip olma imkanını ellerinde bulundurduklarının da bilincinde olmak gerekmekte ve bu bilgilerini de moda tasarım konusunda sahaya yansıtması gerekmektedir.

Moda Tasarım Atölyelerinde Kurslar Hangi Dönemlerde Açılıyor?

Moda tasarımı atölyelerinde de kurslar açılmakta ve modaya meraklı öğrenciler ve kişiler eğer yeterli miktarda belgeniz ve tasarımlarınıza güvenen bir yapınız varsa ünlü tasarımcıların atölyelerinde bile eğitim alam imkanını değerlendirebilirsiniz. Bu konuda özellikle sertifika bakımından değil elde edeceğiniz deneyim bakımından diğer kişilerden ayrılabileceğinizi de unutmamak ve hatırlatmak gerekmektedir. Moda tasarım dersleri deneyim ile buluştuğu zaman hem çok daha kalıcı hem de nitelikli olmakta  ve bu kurslar ile birlikte genel açılım dönemleri hem yaz aylarının başı yani haziran hem de okul döneminin başlangıcı yani eylül ayı olmaktadır. Bu alanlar hakkında bilgi almak isteyen kişilerin atölye basında yapılan duyuruları yakından takip etmeleri önerilmekte ve bu sayede kurslara, derslere girişi sağlanmaktadır.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir