Moda

Modanın Yakın Tarihi: Modada Instagram Çağı

2010’lu yılları geride bırakmış bulunmaktayız; peki bu on yıl, moda tarihi kitaplarında nasıl yer edebilir sizce ? Bunu tam olarak ifade edebilecek bir perspektif edinebilmek için üzerinden biraz daha zaman geçmesi gerekecek elbette, ancak bir ilk bakışta, bir nevi tahminde bulunmayı deneyebilinmektedir.

Tarihten, hele hele moda tarihinden bahsederken onlu yıllar şeklinde konuşuruz: 20’li yıllar denince aklımıza bir imge gelir, 50’ler denince başka, 80’ler bambaşka bir durumdadır. Tabii ki bu dönemler aslında, bir pasta fotoğrafındaki eşit ve düzgün dilimlerden ziyade, gerçek hayatta doğaçlama bir şekilde plastik bir bıçakla kesilmeye çalışılan dilimlerin gerçekliğine benzemekte ve  orantısız, bazen kırık dökük, akışkan, birinin nerede bitip diğerinin nerede başladığı pek de belli olmayan dilimler ile beraber  politik, sosyolojik, teknolojik değişimleri takip ediyor moda tarihinin dilimleri; bu dalgalanmaların insanların giyinme biçimlerinde nasıl yansıdığını takip edebiliyor olmak, bu alanı en ilginç kılan durumdadır.

Moda tarihi dersinde öğrencilere aldırıldığında  pek yüzüne bakmadığım, aradan geçen yıllarda ise en çok aşındırdığım kitaplardan biri olan Fashion Since 1900 [1900’den Bugüne Moda] kitabını bir kez daha raftan indirip bölüm başlıklarına bakıyorum; son beş bölüm şu şekilde ilerlemektedir:

1957–1967: Zenginlik ve Ergenlik Meselesi
1968–1975: Eklektik ve Ekoloji
1976–1988: İsyan ve Konsümerizm
1989–1999: Moda Küresel Olunca
2000– : Gezegen Moda

Bu çizgiyi takip ederek bir sonraki bölümün adının ne olacağını hayal etmeye çalışmaktayım. “Küresel” ve “gezegen” başlıklarından sonra, doğal akış bu devrin tasvirinde “dijital” olur; bir de bu on yıla —ve de modasına— damgasını vuran güçlü aktivizmden bahsetmemek de olmaz gibi gelmektedir. Belki “Sosyal Medyada Moda ve Aktivizm” olurdu. Kitabın bir sonraki baskısında böyle bir ekleme yapılır mı acaba diye merak edilmektedir ?

Yukarıdaki başlıklarda da görüldüğü üzere moda devirlerinin başlangıç ve sonları yuvarlak sayılar olarak kabul edilmiyor, tabii bu başlıklar tek bir kitabın kabul ettiği dönemlere ait ve genelgeçer değil. Sonradan belirlenmiş sınırlar bunlar elbette, yaşanırken “kapatıyoruz kapattık, haydi bir sonrakine” şeklinde yaşanmıyor. Bunların hepsinin bilincinde olmakla birlikte, bir sonraki bölümü yazacak olsam başlatmak istediğim yıl yine de 2010 olurdu —çünkü modada son döneme en çok damgasını vurduğunu düşündüğüm şeyin doğum tarihi bu: Instagram 2010 yılında kuruldu.

Instagram çağı

Genel olarak sosyal medyanın etkisi beni bu yöne iterken, özel olarak Instagram’a odaklanmamın sebebi, bu mecranın modanın pazarlamasından yayılmasına, tüketici alışkanlıklarına kadar her şeyi çok boyutlu bir şekilde etkilemiş olması. Görsel bir kültür olan modayla görsel ağırlıklı bir sosyal medya mecrası olan Instagram, bir yandan organik şekilde oluşan bir ilişkiyi sürdürüyorlar. Öte yandan, bu dönemde moda üzerinde büyük etkisi olan toplumsal cinsiyet, beden olumlama, küresel iklim krizi gibi dijital aktivizm alanlarının yayılmasında da Instagram etkili olduğu için, modayla yolları birden çok yerde kesişiyor ve iç içe geçmiş halkalardan oluşan mutena bir kültürel gelişim zincirinde sık sık temas ediyorlar.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir