ModaModacılar

Modelistlerin Mankenler Üzerindeki Etkisi

Moda sektörü günümüzde her geçen gün daha da ilerlemekte ve gelişmektedir. Buda yeni doğan ihtiyaçlardan kaynaklı oluşmaktadır. İnsanların daha şık daha güzel giyinme isteğinden oluşmaktadır. Bir moda evinde sırasıyla yapılan Stilistlerin çizimi, ardından modelistlerin yaptığı çalışmalar ile ürünler seri üretime geçirilir.

İçerik içerisinde Stilist, modelist ve mankenler ile alakalı bilgileri bulabileceksiniz. Özellikle bir çok sorunun cevabını da bu içerik içerisinde bulabileceksiniz.

Başlangıç olarak bir moda ürünün elimize ulaşma süreçlerini değerlendirmek gerek ise; Öncelikle ihtiyaçtan doğan mevsimlik moda bütün dünyanın önde gelen stilist ve modelistlerinin belirleyici faktörleri ile oluşur. İnsanlar daha çok hangi tarz ürüne ilgi gösteriyorsa, moda evleri de bunları dikkate alarak işlemlere başlar.

Öncelik olarak mevsimin öne çıkardığı renkler kullanılarak stilistler tarafından tasarımlar yapılır. Bu tasarımlar yapılırken bazı belli ihtiyaç doğrultusunda veya yeni bir tarz yaratma duygusu ile oluşturulur. Tabi ki bu da stilistler ve modelistler arasında kıyasıya geçecek bir moda rekabeti oluşmasını sağlar.

Modanın Olmazsa Olmazlarından Modelistler

Modelistlere gelecek olursak, onlar işin en önemli kısmında yer alırlar. Stilistler tarafından tasarlanan ve teoride harika görünen o elbiseleri prova mankenleri üzerinde beden oluşturma amacı ile çalışmalar yaparlar. Özenle çeşitli bedenler oluşturularak, tasarlanan elbiseler bedene oturtulmak üzere aşamalardan geçerler.

Prova mankenleri üzerinde tamamlanan ve olumlu olan süreç, sıra gerçek mankenler üzerinde bedene oturtturma aşamaları başlar. Modelistler bütün teori ve pratikleri ele alarak mankenler üzerinde hazırlanan o elbiseleri oturtturmaya başlarlar. Yapılan çalışma bir manken üzerinde ne kadar iyi oturursa modelist için iş o kadar başarılı geçmiş olur. Tabi bunun için tek bir manken üzerinde değil, birden çok manken ile çalışılır.

Her bedenden ayrı ayrı mankenler ile çalışarak  ürünlerin bedenlere uygun oturtulması planlanır. Bu süreçler tamamlandıktan sonra ürünler bedenlerine göre modelistler tarafından seri üretime hazırlanır.

Aşama sıraları dikkate alınacak olursa, stilistlerin modelistler üzerinde, modelistlerin ise mankenler üzerinde büyük etkileri görünmektedir. Bir stilist ürününü ne denli çeşitte yaparsa modelist için iş o kadar kolay olacaktır. Fakat bir modelistin manken üzerinde etkisi çok daha büyüktür. Çünkü tasarımları tamamlanmış ve seri üretime geçirilmesi için eline gelen ürünü mankenler üzerinde tek tek bedenler göz önünde bulundurarak oturtulması, bedenlere uygun hale getirilmesi gerektir.

Bu süreçte tasarlanan elbiselerden farklılık göstermektedir. Modelistler ne kadar başarılı olursa, mankenler için o kadar başarılı bir sergi-prova-defile geçer. Bu da modelistlerin mankenler üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir.

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir