Diyet ve Sağlık

Modern Çağın Hastalığı; Tükenmişlik Sendromu

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, artan iş yükü ve sorumluluklar yoğun bir stresi de beraberinde getiriyor. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz tükenmişlik sendromu ciddiye alınması gereken psikolojik bir sorundur. Gereken önem verilmez ve tedavisi geciktirilirse etkileri daha da büyüyerek kişiyi olumsuz etkileyecektir. Genelde iş ve çalışma yoğunluğu fazla olan kişilerde ortaya çıkan aşırı duygusal yorgunluk, bunun sonucunda sorumlulukları yerine getirememe olarak karşımıza çıkar. Gün geçtikçe enerjisi yiten, duyarsızlaşan kişinin günlük hayatı da olumsuz yönde etkileniyor.

 Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Kişinin duygusal, fiziksel ve davranışsal bazı belirtilerinde tükenmişlik kendini gösterebiliyor. Genel olarak tükenmişlikte 4 evre bulunuyor. İlk evrede idealist düşünceler yer alıyor. Bu yüzden yapabileceğinden daha fazlasını yapmaya çalışma, kendini zorlama halleri sıkça görülür. Bu evrede kişi oldukça istekli ve gayretlidir. Kendi kapasitesini aşan bir çalışma ortaya çıkarmaya çalışarak bu yükten kurtulmak ister. Ancak o zaman rahat edebilecektir. İkinci evrede, mükemmelliyetçi bir tavır takınır ve iş hayatında karşılaştığı en ufak bir sorun bile rahatsızlık verebilir. İsteğinde ve umudunda azalmalar hissetmeye başlar ve beklentileri karşılayamadığını düşünerek kendini yetersiz hissedebilir. Duygusal bir çöküş yaşadığını fark etmeye başlar. Üçüncü evre, uyum sorununun yaşandığı evredir. Kişi kendini  köşeye sıkışmış gibi hisseder. Uyum sağlamaya çalışsa da başarısızlıkla sonuçlanır. Sorunlarla başa çıkamayan kişi kendini geri çeker , soyutlar. Duygularda aşırıya kaçma, ani sinirlenmeler ve fiziksel hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Apati diye adlandırılan 4.evrede artık kişi tüm inancını yitirir. Buna bağlı olarak çevresinde olup biten olaylara tepkisiz ve duyarsız kalır. Duygusal belirtiler yok denecek kadar azdır. İstifaların ve sorumluluğu yerine getirmemenin yaşandığı son dönemdir.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Sendromun standart bir tedavisi olmamakla birlikte tedavi, bireysel planlanır. Tükenmişlik sendromunun nedenleri ve sonuçları yine bireysel değerlendirilir. Konusunda uzman kişiler tarafından terapi seansları alınarak iyileşmek mümkün. İş yükü ve sorumluluklar azaltılmalı, gerekli görülürse kişi izne ayrılmalıdır. İlaç tedavisi de uygulanabilen bu sendromda, kişinin içinde bulunduğu durumun farkına vararak mücadele etmesi büyük önem taşıyor.

Tükenmişlik Sendromunun Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

  • Hayatınızdaki öncelikleri belirlemek. Önceliklerinize önem vererek, duygularınızı aşırıya kaçmadan yaşayabilirsiniz.
  • Hayatınızı sakinleştirin. İş yükünüzü, görevlerinizi azaltma yoluna gidin. Bunu yapmak sandığınız kadar zor değil. İnanın.
  • Kendinize zaman ayırın. İş ve mesleğinizle ilgili olmayan hobiler edinin. İşinizin hayatınızdaki rolünü kısaltın.
  • Sorunun kaynağına odaklanın. Böylece esas sorunu bularak çözüme kavuşturabilirsiniz.
  • İyi uyumayı, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi, egzersizi unutmayın.
Önerilen Yazılar
Diyet ve SağlıkGüzellik ve BakımManken

Modellerin Moda Üzerindeki Etkisi

Diyet ve SağlıkKadın MankenManken

Sosyal Medya Diyet Fenomeni Ferin Batman

Diyet ve Sağlık

Fenomen Diyetisyenden Güncel Paylaşımlar

Diyet ve SağlıkKadın MankenManken

Beslenme ve Diyetisyenlik Uzmanından Sağlıklı Yaşam Fikirleri

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir