DefileModa

Paris Moda Haftası

Paris Moda Haftası, Fransa’da yılda iki defa olmak üzere düzenlenen giyim fuarıdır. 2020 Paris Moda Haftası 24 Şubat ve 3 Mart tarihleri arasında düzenlendi. 2020- 2021 sezonuna damga vuracak trendleri belirleyen bu haftada kadınların maruz kaldıkları şiddet, tecavüz ve taciz gibi toplumsal sorunlara da değinildi.

Ünlü modacıların birbirinden eşsiz tasarımlarını dünyaca ünlü mankenlerin taşıdığı bu moda haftasında birbirinden farklı koleksiyonlar ile Z kuşağına etki edecek trendler de sergilendi. 70’lerin getirmiş olduğu cinsiyetsiz yaklaşım bu sezonda da etkisini gösterecek kıyafetlerde yaşam buldu.

Valentino Sonbahar Kış Koleksiyonu ile Z Kuşağını Yakalayın

Paris Moda Haftası’nda düzenlenen defilelerde Pierpaolo Piccioli’nin tasarımları dikkatleri üzerine çekti. Z kuşağına ait 3 çocuğu üzerinde gerçekleştirdiği gözlemleri aktardığı tasarımlarında cinsiyetsiz bir hava çiziliyor.

Paris Moda Haftası kapsamında gerçekleştirilen röportajlarda konuşan Piccioli, insanların yerleştirildiği kalıpları kırarak bunların ötesine geçmeyi planlamış. İnsan hakları hususunda çalışmaların yalnızca bu hakları gözeterek gerçekleşmeyeceğini düşünen Piccioli, vücut tiplerini ve yaş gruplarını ortadan kaldıracak tasarımlar yapmış. Bu koleksiyonda tercih edilen renkler genellikle siyah ağırlıklıdır. Siyah rengin yanı sıra kırmızı renk de kullanılmaktadır. Kırmızı renk kullanımı yalnızca kadınlar için tasarlanan kıyafetlerde değil, bütün kıyafetlerde belirli oranlarda gerçekleştirilmektedir. Bu renk kullanımının amacı da cinsiyet üzerine belirlenen renk ayrımını ortadan kaldırarak bütün renklerin herkes tarafından kullanılabilmesini sağlamaktır. Tasarlanan ayakkabılar da cinsiyetsiz olarak tasarlanmıştır.

Podyumda Givenchy Rüzgarı

Paris Moda Haftası kapsamında gerçekleştirilen Givenchy defilesi tasarımları ve renkleri ile bambaşka bir hava kazandı. Bu defilede ağırlıklı olarak tercih edilen renkler beyaz, kırmızı ve siyah. Bu renklerin kullanımı gizemli bir hava kazanılmasını sağlamıştır.

Kruvaze ceketlerin kullanımı ile birlikte resmi ve şık bir görünüm elde edilmesi sağlanmıştır. Retronun ve zarafetin bir araya geldiği bu koleksiyon içerisinde değişik model pelerin elbiseler de tasarlanmıştır. Bu sezonun en çok tercih edilenleri arasında yerini alacak olan saçak ve tüyler de bu koleksiyonda kullanılan parçalar arasında yer aldı.

Koronavirüs nedeni ile oldukça sıkıntılı bir süreçten geçen dünyamızda bu moda haftası da alınan önlemler nedeni ile tamamlanabilmiştir. Modanın kalbinin attığı yerlerden biri olan Paris’te, birbirinden ünlü modellerin taşıdığı birbirinden farklı tasarımlar cinsiyetler arasındaki keskin geçişlerin ortadan kalkması hususunda da etkili oldu. 24 Şubat’tan 3 Mart’a kadar süren bu moda haftasında ilerleyen günlerde sokak modasında kullanılacak olan parçalar da tanıtılmıştır. Modaya yön veren haftalardan biri olan bu haftayı gözlemleyerek stil sahibi olabilirsiniz.

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir