Manken

Prova Mankenliği Nedir?

Prova mankeni moda sektöründe kıyafetlerin görücüye çıkmadan önce test edildiği kişidir. Her marka belirli dönemlerde yeni ürünler piyasaya sürer. Prova mankeni de bu ürünleri deneyerek kalıplara oturup oturmadığını dener. Örneğin 34 beden bir giysi ürettiniz. 34 beden bir prova mankeni bulmalısınız. Manken giysiyi deneyerek tam olarak üzerine oturup oturmadığına bakar. Eğer ürettiğini giysi prova mankeni üzerine tam olduysa doğru bir kalıpta giysi ürettiniz demektir. Prova mankenliği çok kolay bir iş gibi gözükür. Fakat temelinde oldukça emek isteyen zor bir iştir. Markalar çoğu zaman istediği beden ölçülerinde prova mankeni bulmakta zorlanabilir. Burada devreye cast ajansı girer. Prova mankenliği yapmak isteyen biri ajansa kayıt olmalıdır. İş geldikçe beden ölçülerinize göre ajans sizi yönlendirebilir.

Prova mankeni arayan firmalar genellikle istedikleri beden ölçülerini ilanda belirtir. 90 60 90 beden ölçülerinde 1.70 boyunda prova mankeni aranıyor ilanı gördüğünüzde öncelikle beden ölçülerinizi kontrol etmelisiniz. Farklı beden ölçülerinde olup ilana başvurursanız kaybedersiniz. Mutlaka prova mankeni olmak için istenen kriterlere uymak gerekir. Prova mankenliği yapmak isteyen kişinin duruş konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Prova mankeni nasıl poz vereceğini bilmek zorunda olmasa da nasıl durması gerektiğini bilmelidir. Doğru duruşa göre kıyafetlerin kişiye olup olmadığı anlaşılır.

Hazır giyim sektöründe kıyafetler satışa çıkmadan önce mutlaka kontrole tabii tutulur. Bu kontrolü büyük ölçüde sağlayan kişi prova mankenidir. Prova mankeninin , hazır giyim dünyasında yeri çok önemlidir. Bazen mankene olmayan ürünler tekrar üretime girer. Manken bir kez daha giyinir ve ürün olana kadar işleme devam edilebilir. Prova mankenliği olmazsa moda sektörü sekteye uğrar. Prova mankeni aynı kalıpta ve beden ölçülerinde olduğu diğer insanlara uymalıdır. Bu şekilde seri üretimler beden ölçülerine uyularak yapılır. İstenen şekilde doğru bir prova mankeni bulmak oldukça zordur. Beden ölçüleri uysa da bazen bacak uzunluğu, bacak genişliği, kol uzunluğu, omuzların eşit olması, omuzdan omuza ölçülen uzunluk, sırt uzunluğu ve genişliği gibi birçok etmen de uymayabiliyor. Bu durumda prova mankeni istediğiniz gibi denk gelmiyor.

Prova mankeni arayan firmalar birden çok seçenek ile görüşmek ister. Bu şekilde tam istediği mankeni ve ölçüleri bulana kadar araştırma devam eder. Prova mankenliği oldukça seçici olduğundan zor bir iştir. Moda dünyasında prova mankeni bulmak oldukça zor olduğundan bulan kişiler iyi ücretler teklif eder. Bu açıdan da avantajlı bir meslektir.

Önerilen Yazılar
Manken

Katalog Mankeni Nasıl Olmalı?

MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir