Erkek MankenKadın MankenManken

Prova Modelliği Nedir? Nasıl Olunur?

Prova Modelliği Nedir?

Öncelik içeriklerde sizlere mankenlik olma şartlarından bahsetmiştik. Bu içerikte ise sizlere mankenlik kadar önemli olan ve bu alanla ilgilenenlerin gözbebeği denilebilecek olan bir durum olan prova mankenliğinden bahsedilmektedir. Site sahibi de olsa normal bir butik dükkanı da olsa birçok açıdan bakıldığında bu sektör için oldukça önemli bir durumdur.

Her ne kadar manken olmak için cast ajanslarına başvuru yapan adaylarının hepsinin TV ekranlarında yer alabilmesinin mümkünü olmadığı için mankenlik için başvuru sağlayan adayların bir kısmı da kamera arkasında yardım sağlayabilecek olan yerlerde bulunmaktadırlar.

Cast ajanslarının eğitim programlarına dahil olarak adayların başarılı bir şekilde sektörde yer alabilmesi ya da seçmeler aşamasında geri planda kalmış olması kişilerin farklı sektörlere ilgi duymasına yada geçiş yapmasına sebep olabilmektedirler.

Cast ajanslarından mankenlik ve modellik eğitimleri alan adaylar ise kıyafet tasarımcıları ile birlikte çalışmalar sağlayabilmeleri ve  bu tasarımcıların en büyük yardımcıları oldukları durumda aslında bakıldığında bir olumlu sonuç denilebilmektedir.

Prova mankenliği kıyafet tasarımcılarının defileler ve organizasyonların öncesinde kıyafetlerin dikim aşamasında yardım sağlayabilecek olan en önemli kişilerdendir aslında.

Moda sektöründe aslında kıyafetin birbirinden farklı bedende ve renklerde olması kişilerin üzerinde duruşu ya da üzerinde ek çalışmalar yapılıp yapılmayacağına dair en büyük fikir olarak bu kıyafetlerin kişiler üzerinde görülebilmesi ile de sonuçlar alınmaktadır.

Moda sektörü için çok önemli bir konu olan Prova mankenliği kıyafetlerin canlı mankenler üzerinde görülebilmesi ve uzman stilistler aracılığı ile de doğru bir karar verilebilmesi açısından önemli bir yere sahip olabilmektedir.

Prova mankeni olarak sektörde yer alan pek çok kişi işinde başarılı olmakta ve ünlü stilistlerin aracılığı ile TV ekranlarında yerini almayı başarabilmiş ve ünlü isimlerden bir tanesi olarak TV ekranlarında yerini alabilmeyi sağlamaktadırlar.

Kişilerin ister prova modeli isterse de manken olarak sektörde yer edinebilmesi için eğitim ve yetenek faktörlerini sağlayabilmiş olması lazımdır. Cast mankenlik ajanslarında verilmekte olan eğitimleri en doğru şekilde alabilmiş olması bu bağlamda önemli bir artıyı da yanında getirmiş olmaktadırlar.

Drapaj oluşturmada prova mankeni şarttır

Drape kıyafetlere verilen pililer, büzgüler ve özel katlamalardır. Drape giysilere bolluk katmak büzgü yapmak anlamına gelmektedir. Drapaj ise bu işlemin yapılmasına denilmektedir. Tasarlamış olduğunuz bir modeli uygulamaya geçirmek kalıp çıkarmak için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden birisi olsa da hazır manken üzerinde çalışıldığında daha iyi sonuçlar verilmektedir. Uzun bir işlem olduğu için canlı manken kullanmak biraz sıkıntılı olabileceğinden cansız prova mankenleri tercih edilir. Drapajda önemli olan kullanılan prova mankeninin canlı manken ölçüleri ile aynı olması lazımdır.

Drapaj tekniğinde yardımcı malzemeler nelerdir ?

Prova mankeni, Amerikan bezi, Jarse kumaşı veya Mulaj kağıdı yada desenli kağıtlarda olabilmektedir. Yapacağınız tasarımlara göre kullanılacak malzemelerden bahsetmek gerekir ise; Kalem, makas, toplu iğne, mezura, ekstrafor ve renkli kalemler, şeritler ve riga takımıdır.

Drapaj tekniğinin en çok kullanıldığı ülke İngiltere’dir. III. Henry döneminde drapaj için metrelerce kumaş kullanıldığı için Drape Yüzyılı adını almıştır.  Klasik Fransız drapajı olarak bilinen bu teknik zamanla değişime uğrasa bile özelliğini ve kullanırlığını hiç bir zaman kaybetmemiştir.

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

Erkek MankenMankenModa

Tesettür Mankeninin Hangi Alanlarda İş İmkanları Var?

Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir