Kadın MankenMankenModa

Tesettür Mankenliği  Hakkında

Mankenlik alanında son yıllarda yaşanan gelişmeler ile birlikte tesettürlü mankenlik boy gösterdi. İlk kez Kenyalı Halime Aden dünyanın ilk tesettürlü top modeli oldu. Muhafazakar kesim için kendisi tesettürlü modellikte bir öncü olarak dünyaya duyurdu. Hikâyesi bir mülteci kampından başlayan Halime dünyanın en önemli markaları içerisinde tesettür kategorisini oluşturarak bir öncülükte bulundu. Günümüzde de tesettürlü mankenlik oldukça yaygın bir şekilde devam ediyor. Özellikle eşarp markalarını temsil etmek amacı ile bir çok alanda tesettürlü manken ihyacı ajanslar tarafından yapılan alımlar ile birlikte karşılanıyor.

Halime Aden, bütün bu yolun bir öncüsü olarak adını tarihe yazdırdı. 2016 yılında bir güzellik yarışmasına katıldı. Yarışmayı kazanamasa da tesettürü ile dünya çapında bir popülerliğe kavuşmayı başarmıştı.

Ayrıca Aden, ABD’nin Minnesota eyaletinde yapılan bir yarışmada büyük ses getirdi. Defilede bikini bölümünde yarışmacılar bikinileri ile geçerken Aden, tesettürlü mayosu ile podyuma çıktı. Spikerin ağzından; Aden bu yarışmayı kazanamasa bile bugün adını tarihe yazdırdı.

Tesettür Mankenliği

Normal mankenliğin ardından sürekli olarak akıllarda olan tesettürlü mankenlik bütün olumsuz yorumlara ve bakışlara rağmen başladı ve dünyanın çeşitli defilelerinde de boy göstermeye devam etme şansını bulması hem Ülkemizde hem de Dünya’da birçok tesettürlü insana da aslında iş kapısını aralamasına sebep olmuştur.

Ülkemizde de ilk çıktığı yıllarda büyük tepkilere yol açması aslında çok fazla yadırganmış olması ama sonradan ise Tesettürlü mankenlik ne kadar çok tepki ile başlasa da aldığı destek ile birlikte bu yolun kapıları açılmış ve günümüzde de halen daha devam etmektedir.

Ülkemizde başörtü yasağı kalktığı dönemlerden itibaren tesettür mankenliğinin de önü büyük ölçüde açıldı. Tabi günümüzde ki her ün sanmış mankenlik konusunda kendisini kanıtlamış kişilerin bazılarında kendilerini büyük bir eleştirmen görmeleri anormali de var tabi. Bu kesimden de tesettürlü mankenliğe büyük tepkiler gelmiştir.

Uzun lafın kısası günümüzde tesettür mankenliği her geçen gün gelişerek de devam etmektedir. Özellikle eşarp firmaları bu konuda oldukça büyük bir arayış içerisindeler. Tesettür mankenliği için ekstra olarak yapmanız gereken bir durum söz konusu değil. Tıpkı normal bir mankenlik gibi ajanslara başvurarak tesettür mankenliği için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu konuda ülkemizde çeşitli yarışmalarda düzenlenmektedir. Bu yarışmalara katılmak için yapmanız tek gereken yarışma düzenlemelerini takip ederek başvuruda bulunmak. Unutmayın ki hayallerinize giden yolda size hiçbir şey engel değildir.

 

Önerilen Yazılar
Manken

Katalog Mankeni Nasıl Olmalı?

Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir