Modacılar

Türkiye’de Modacılar

Erdem Morallıoğlu

Erdem Moralıoğlu, 1978 yılında İngiliz bir anne ile Türk bir babanın oğlu olarak Montreal’de doğdu. Montreal ve Birmingham’de büyüyen Moralıoğlu lisans derecesini Ryerson Üniversitesi’nde moda üzerine yaptı. Daha sonra stajyerliğini Vivienne Westwood’la yaptı. 2000 yılında Londra’ya taşınarak Royal College of Art moda üzerine eğitim gördü. 2003 yılında buradan yüksek lisans derecesini alan Moralıoğlu, New York’a taşınıp Diane von Furstenberg ile çalıştı ve 2005’te tekrar Londra’ya taşınarak markasını kurdu. İlk kapsül koleksiyonundaki başarısından ötürü 100 bin İngiliz sterlini değerindeki ‘ British Fashion Fringe’ ödülünün sahibi oldu.

Zeynep Moralıoğlu’nun kuzenidir. ve Sara adında ikiz kız kardeşi vardır. Pazarlardan, eski fotoğraflardan, Merchant-Ivory filmlerinden ilham alan Moralıoğlu’nun tasarımları Los Angeles, Londra, New York ve Riyad’da satılıyor. Kıyafetlerini giyenler arasında Claudia Schiffer, Gordon Brown’un eşi Sarah Brown, David Cameron’un eşi Samantha Cameron var.

Tuvana Büyükçınar

1975 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okudu. 1991 yılında çeşitli dergilerde moda editörlüğü yapmaya başladı. 1999’da Nişantaşı’nda A46 mağazasını açtı. 2003’te düğün, davet, kurumsal etkinlik ve parti gibi organizasyonlar için tasarım yapan A46 Organization’ı hayata geçirdi. Çok sayıda ülkede satılan Tuvanam markasını kurduktan sonra, Tutti markasına hayat verdi. 2010 yılında, ev tekstili firması Dantell’in kreatif direktörlüğünü üstlendi. Alara Koçibey ve Emine Kütük Palabıyık’la birlikte çocuk mobilyaları markası 3MOMS’ı yarattı.

Uğurkan Erez

1954 yılında Vize’de dünyaya geldi. Şişli Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Amsterdam’da istatistik eğitimi aldıktan sonra bir süre muhasebecilik yaptı. Best Model, Miss Turkey ve Elite Model Look gibi organizasyonların değişmez koreografı olan Erez, 1998 yılında ismini taşıyan ajansını kurdu. Gerek yurtiçinde, gerek yurtdışında düzenlediği yüzlerce defileyle Türk modasının gelişimine ve modellerinin yetişmesine büyük katkı sağladı.

Yıldırım Mayruk

1940 Bursa doğumlu. Terzi olan ablasından etkilenerek mesleğe gönül verdi. İlk elbisesini on beş yaşındayken, iki buçuk yaşındaki yeğenine dikti. Lise yıllarında şapka yapıp sattı.. Beyoğlu’ndaki atölyesinde on yıl çalıştıktan sonra Şişli’ye, sonrasında Teşvikiye’ye geçti. Yirmi iki sene Teşvikiye’de kaldıktan sonra atölyesini şu an bulunduğu Gümüşsuyu’na taşıdı. Taxim Moda Laboratuarı’nda başarılı çalışmalara imza attı. 1990 yılından beri Barbaros Şansal’la birlikte çalışıyor. Yıldırım Mayruk İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır’ın yanı sıra yurtdışında Londra, Abudabi, Tel Aviv, Al Ain, Hayfa gibi şehirlerde de defile yaptı. Tasarımcı, defilelerinden elde ettiği geliri eğitim ve hayır kurumlarına bağışladı.

Zeynep Tosun

Anneannesi terzi, annesiyse triko tasarımlarını yapan bir tasarımcıydı. Tosun, tıpkı annesi gibi 28 yaşında markasını yaratarak kendi işini kurdu. Üniversitede işletme eğitimi aldıktan sonra Milano’daki Istituto Marangoni’de Moda Tasarımı okudu. Mezuniyet defilesinin ardından Alberta Ferretti’nin tasarım ekibine dahil oldu. 2007’de İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında üçüncü oldu. İlk defilesini İstanbul Moda Haftası kapsamında 2010’da sundu. Aynı yıl Londra Moda Haftası’nda defile yaptı. Koleksiyonlarını İstanbul Moda Haftası’nda sergilemeye devam ediyor.

 

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

ModaModacılar

Modelistlerin Mankenler Üzerindeki Etkisi

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

ModaModacılar

Makyöz Nedir ?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir