Modacılar

Ünlü Türk Modacıları-2

Önceki içeriklerimizde sizlere manken nasıl oluncağından defilelerden moda haftalarından bahsedilmişti. Şimdi ise moda ile daha yakından ilgilenenler ve modaya yeni ilgi duyanlar için ülkemizde modaya bu zamana oluşturdukları tasarımlar ve stiller ile modaya katkı sunmuş isimler sizler için derlendi.

Atıl Kutoğlu Kimdir? Nereli?

1968 doğumlu Atıl Kutoğlu Türkiye dışında dünyaca ünlü modacılarımızdandır. Babası bir tekstil fabrikasının genel müdürlüğünü yapmasıda modaya olan etkisinde rol oynamıştır. Aslen Bursa’lıdır ve çocukluk yılları Bursa Çekirge’de geçirmiştir. İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olmuştur.

Lise mezuniyeti sonrasının ardından Viyana’da İşletme eğitimi almıştır. Bu dönemde Beymen ve Vakko gibi büyük markalar için tasarımlar yapmaya başlamış olması modaya da oldukça iyi etki ile katılımını sağlamıştır.

İlk koleksiyonunu Viyana Belediye Başkanı’nın yardımı ile Viyana’da sunmuştur. 1993 senesinde Münih’te en iyi genç tasarımcı, 1994’te Avusturya’nın en iyi moda tasarımcısı ödüllerinin sahibi olarak ise kariyerindeki ödül basamaklarında yükselmeye başlamıştır.

2005 senesinde Avusturya’nın en önemli 238. kişisi olarak listede kendine yer bulmuştur.

Uzun süredir New York Moda Haftası’nda tasarımlarını sunan Atıl Kutoğlu İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Defilelerinde Türk manken kullanmam diyerek ise ilginç açıklamaları vardır.

Arzu Kaprol Kimdir?

1973 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. 1973 yılında Dünya’ya gelen modacı Arzu Kaprol, Namık Sözeri Lisesi’nden mezun olmuştur. Lise mezuniyet sonrasında  Mimar Sinan Üniversitesi Moda Konfeksiyon Bölümü’nden mezuniyetini gerçekleştirmiştir.

Moda Dünyasında ismini Dünya’ya 1995 senesinde Prestijli Beymen Academia Avant-garde Tasarımcı ödülü ile duyurmuştur.

Kazandığı başarılar sonrasında kendi ismini marka olarak kullanan Arzu Kaprol ilk olarak 1998 yılında Moda tutkunları ile buluşmasını gerçekleştirmiştir.

İlk mağazasını ise 2007 yılında açtıktan sonra 2011 yılında Paris’te ofis açmış 2015 yılında Türkiye’nin ilk hologram defilesi’ni gerçekleştirmesi sonrasında  kıyafet mimarlığı üzerine tasarımlarını günümüze taşıyan Arzu Kaprol 2015 yılında 17 yıllık eşi Cem Kaprol ile boşanmıştır.

Tasarımcı Ece Ege ve Ayşe Ege kimdir ?

Ayşe ve Ece Ege: Modacı kardeşler Bursada doğdular.  Ayşe Ege, Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nü bitirir iken  Ece Ege ise, ortaokul ve lisede kendi kendine mücevher dizaynı yaparken daha sonra Jemoloji eğitimi almaya karar vermiştir. Ancak, gitmek istediği okul Amerika’da olduğu için ailesi bu okula gitmesine pek sıcak bakmadığından dolayı  lise eğitimi bittikten sonra Paris’te moda eğitimi almıştır.

Ece Ege, Paris’te okulu bitirince “moda müessesesi yaratma” hayalini hayata geçirmek için Türkiye’ye dönmemiştir. İlk işine başlaması ise bir arkadaşıyla birlikte yalnızca gömlek tasarımları içeren bir koleksiyon hazırlayarak başlamıştır. Yapılan bu ilk koleksiyonlarıyla büyük bir başarıya ulaşmışlardır. Bundan sonra, Ayşe Ege de ikiliye katılarak 1994 yılında markaları Dice Kayek’i kurdular, ilk koleksiyonlarını yine aynı yıl Paris’te sundular. Ayşe ve Ece Ege kardeşler, Dice Kayek markasıyla bugün 35 ülkede şubeleri yer almaktadırlar.

 

 

Bahar Korçan

Bugüne kadar moda dünyasında elde ettiği başarılar ile adını Türkiye dahil yurt dışında da duyuran ünlü modacı Bahar Korçan, 1982 yılında girdiği Türk moda dünyasında üstün başarılara imza atarak adını tüm Türkiye’ye duyurmuştur. 1992 yılında katıldığı İKTİB’in stilistlik yarışmasını “Naturel” adlı koleksiyonu ile kazanan Korçan, böylelikle moda dünyasına adımını atmıştı.

Fuarlar, defileler derken kısa sürede moda dünyasının aranılan ismi olan Korçan, birçok sanatçıya da imaj danışmanlığı yapması ile tecrübe kazanmıştır. Çocukluk yıllarından itibaren modaya olan ilgisinden dolayı annesinin teşviki ile ve lisedeki resim hocasının da yönlendirmesi ile eğitimine moda yönünde devam eden Bahar Korçan, lisenin ardından Paris’te bulunan teyzesinin yanına gidere bir moda okulunda eğitim almaya başlaması ile birlikte  o zamanlarda  bir dünya markası haline gelen Vakko’ya çizdiklerini gönderen Bahar Korçan, çalışmaları ile Vitali Hakko’nun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Vitali Hakko’nun kendisine sunduğu teklifi kabul ederek Türkiye’ye geri dönmüştür.

Önerilen Yazılar
MankenModaModacılar

Stilistlerin Modeller Üzerinde Etkisi Nasıl Olmalıdır ?

ModaModacılar

Modelistlerin Mankenler Üzerindeki Etkisi

MankenModaModacılar

Tesettür Mankenlerinin Avantaj Ve Dezavantajları

ModaModacılar

Makyöz Nedir ?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir