Moda

Vintage Giyim Nedir?

Son zamanların popüler giyim akımı Vintage modası Hollywood yıldızlarından şarkıcılara kadar pek çok ünlü isimde görülmesi ile birlikte geniş kesimlere yayılıyor. Bir zamanların moda akımlarının modern dokunuşlar ile tekrar canlanması demek olan Vintage giyim tarzı, günümüzün estetik değerleri arasında yer alıyor.

Vintage Nedir?

Vintage kelime anlamı olarak günümüzde üretilmeyen ve en az 20 sene geçmişi bulunan kıyafetleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Fakat başlangıç tarihi olarak da yirminci yüzyılın başında üretilmiş olması gerekiyor. Aynı şekilde dönemin moda akımlarından da esintiler taşıması gerekmektedir. Bu bakımdan her eski kıyafet Vintage giyim tarzı oluşturmamaktadır. Vintage, temel olarak farklı dönemlere ait tarz ve kombinleri günümüzde yansıtan bir moda anlayışıdır.

Eski kıyafetler çok uzun zamanlardan beri piyasada bulunuyor olsalar dahi vintage giyim olarak karşılık bulmaları 1990’lara denk gelmektedir. Eski dönemlerde kıyafetler günümüz kıyafetlerinden daha küçük boylarda üretiliyordu.  Bu bakımdan, vintange kıyafetler günümüz giysilerinden biraz daha küçük olurlar. Örnek vermek gerekirse bundan 40 yıl önce M beden olarak üretilmiş bir kıyafet bugün için XS ölçütü taşıyabilir. Aynı şekilde hassas giysiler oldukları için vintage ürünleri saklarken özel dolaplarda ya da poşetler içerisinde saklamanız kullanım sürelerinin daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Vintage ve Retro Farkı Nedir?

Vintage kavram olarak Retro ile birbirine benzemektedir. Ancak Retro ve vintage arasında farklar bulunmaktadır. Vintage için adlandırılan bir kıyafet için geriye gitme sınırı tam olarak belli değildir. Ancak yine de başlangıç tarihleri bulunmaktadır. Ortalama bir hesap ile 100 yıl kadar geçmişe gidebilen kıyafetler Vintage olarak adlandırılabilirler. Ancak Retro günümüze ait olmayan her şey için karşılık bulmaktadır. Bundan beş yıl öncesine ait bir kıyafeti de Retro olarak kullanabilirsiniz ancak vintage olarak kullanmak için biraz beklemeniz gerekir.

Vintage Kıyafetler Nereden Bulunur?

Vintage kıyafetler genelde ikiye ayrılmaktadır; ilk olanları günümüzden önce üretilmiş giysilerdir. Diğerleri ise eski tasarımları dikkate alınarak günümüzde üretilmiş, esasında eski görünümlü yeni ürünlerdir. Böylesi durumlarda gerçek vintage giyim tarzına sahip olmak isterseniz, ikinci el ürün satışı yapan yerlerden ya da ucuz pazarlardan alışveriş yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü eski tasarımlar temel alınarak günümüzde üretimi yapılmış bir kıyafet vintage değeri taşımayacaktır. Bu durumda yaygın olarak yapılan böylesi bir hatayı tekrarlamamak için özellikle ikinci el kıyafet satan yerlerde detaylı araştırmalara kalkışabilirsiniz.

 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir