Güzellik ve Bakım

Yaza Formda Girmek İsteyenlerin Favorisi; Kış Diyeti

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte özellikle kadınları bir telaş sarar. Tatil günlerinde sahilde fit bir şekilde görünebilmek, uçuş uçuş yaz kıyafetlerinin içinde kendini mutlu hissetmeyi kim istemez ki? Yazı fit şekilde karşılamak herkesin hayali ancak aylarında metabolizma daha yavaş çalışır. Düşük sıcaklıklar, yağışlar nedeniyle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar da artış görülür.  Bu nedenle vücut kendini hemen korumaya alır ve yağ yakımını minimuma indirir. Bu şartlar altında kilo vermek de zorlaşır. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini ve vücut direncini güçlü tutmak adına sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Bunu yaparken kilo dengesini sağlayabilmek için vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmek oldukça önem arz ediyor. Birçok kişi kış aylarında daha az miktarda su tüketir. En önemli yaşamsal kaynaklarımızdan biri olan su, az tüketilmesi durumunda yaşanacak sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bol su tüketerek ve meyve sebze ağırlıklı beslenerek, direncimizi arttırmak mümkün.

Kış Diyeti Faydaları

Kış aylarında kilo alınıyor, bu bir gerçek ancak günlerin kısa olması ve havanın erken kararması, gün içerisinde yemek yeme alışkanlığını azaltarak bizlere avantaj sağlıyor. Bu avantaj ise kışın kilo vermenin zor olduğu düşüncesini yıkmaya yetiyor. Kış mevsiminde sağlıklı şekilde zayıflamak mümkün. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu, özellikle bu dönemde artan hastalıklara karşı korunmak için de vitamin ve mineralleri alarak beslenmek, meyve sebze tüketmek, düşük kalorili yiyecekler tüketmek kışın kilo vermeyi sağladığı gibi kış mevsiminin olumsuz koşullarına karşı da bizleri koruyor.

 

Kışın Tüketilmesi Gereken Besinler

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamak gerekiyor. Yapılan araştırmalar kahvaltı yaparak güne başlayan kişilerin daha mutsuz ve depresyon eğilimli olduğunu göstermiştir. Kahvaltıdan önce 1 bardak ılık suya, 1 tatlı kaşığı limon sıkıp içmek de oldukça faydalıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye dayalı kış diyeti öğünlerinde  brokoli, roka, marul gibi sebzelere yer vermek gerekir. Kış mevsiminin en güzel hediyesi olan portakal, mandalina meyveleri de sıkça tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra elma, kivi, greyfurt tüketilmesi de oldukça faydalı. Böylelikle A, C, E vitamini ihtiyacı karşılanıyor. Her diyet listesinde yer alan ve oldukça önemli olan balığı ise haftada iki kez tüketerek sağlığınızı ve kilonuzu korumak mümkün. Kış aylarının olmazsa olmazı bitki çayları ise listede önemli bir yere sahip. Kızartma, hamur işi, ağır şerbetli ve şekerli tatlılar, yağlı yiyecekler ve hazır gıdalardan ise uzak durmak gerekiyor.

 

Kış Depresyonuna Dikkat

Havanın soğuması, erken kararması ve D vitamini eksikliği kış mevsiminin cilvesi. Kışın yataktan çıkmak, ona veda etmek bile zorlaşır. Kış günlerinde kendinizi keyifsiz, halsiz, yorgun hissediyorsanız kış depresyonunda olabilirsiniz. Bu durum sizi korkutmasın, onunla başa çıkmak oldukça kolay. Duygu durumumuz mevsimsel olarak değişkenlik gösterebiliyor. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, etkin zaman planı yapmak, mevsim koşullarına uygun hobiler edinmek, sosyal aktivitelere katılmak ve düzenli uyku uyumak bu süreci atlatmanıza yardımcı oluyor.

 

Önerilen Yazılar
Güzellik ve Bakım

Dünyaca Ünlü Modellerin Cilt Bakım Sırları

Güzellik ve Bakım

2021 Makyaj Trendleri - Yeni Yılın Öne Çıkan Makyaj Trendleri

Diyet ve SağlıkGüzellik ve BakımManken

Modellerin Moda Üzerindeki Etkisi

Güzellik ve BakımMankenModa

Makyaj Sanatçısı Ne Kadar Para Kazanır ?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir