Live ModaModa

Yüz Tipine Göre Gözlük Seçimi

Güneş gözlüğü yada optik gözlük seçiminde en dikkat edilen konulardan biri gözlüğün yüz şekline  uygun olmasıdır. Yüz şekline uygun olmayan bir gözlük şık görünmemesinin yanı sıra kullanım olarak da rahatlık sağlamayacaktır. Yüz tipine en uygun gözlüğü seçebilmek için hangi yüz tipine sahip olunduğunun bilinmesi gerekir. 

Oval Yüz

Yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken yüz tipleri arasında en şanslı diyebileceğimiz yüz tipi oval yüze sahip kişilerdir. Çünkü oval yüz tipine sahipseniz her çeşit güneş gözlüğü yada optik gözlüğü rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Özellikle dikdörtgen çerçeveli gözlükler bu yüz tipi için en ideal olandır. Bu gözlükler ile oval yüzünüzün dikeyini dengeleyebilirsiniz.

Kare Yüz

Yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken en spesifik yüz hatlarından biri; kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleridir. Bu yüz hatlarına sahip yüzler kare yüz olarak adlandırılır. Eğer kare bir yüze sahipseniz köşeleri yumuşatmak amacıyla kıvrımlı çerçeveler seçebilirsiniz. Ayrıca klasik, oval, yuvarlak çerçeveler de kare yüzler için doğru bir tercih olacaktır. 

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüz tipine göre gözlük seçimi yaparken çerçevelerin yüzü daha ince ve uzun göstermesi gerekliliği unutulmamalıdır. Yuvarlak yüz tipine uygun olan gözlükler; köşeli, dikdörtgen ve geniş bir çerçeveli gözlüklerdir. Ayrıca gözlük seçiminizi yaparken kaş çizgili çerçeve tercih ederseniz gözünüzün daha çekik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Uzun Yüz

Uzun yüz tipine sahipseniz tercihinizi yuvarlak yada kare çerçevelerden yana kullanabilirsiniz. Bu çerçeve tiplerinin yanı sıra enine hatları kısa ve boyuna hatları uzun olan çerçeveleri de tercih edebilirsiniz. Yüzünüz, genişliğinden daha uzunsa uzun yüz hattına sahipsiniz demektir. 

Kalp Yüz

Eğer çeneniz belirgin şekilde sivri, yanaklar geniş ve alnınız daha da genişse kalp yüz şekline sahipsiniz demektir. Bu yüz tipine sahipseniz gözlük seçerken, dikkatleri çenenize doğru yönlendirmeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. Açık renkli, ince çerçeveleri yada abartılı alt kısımları olan çerçeveler bu yüz tipi için uygundur. Gözlük modeli seçerken yüz tipinin bilinmesi gerekliliği şık ve rahat bir görünüm için önemlidir. 

Önerilen Yazılar
Moda

Doya Doya Moda

Moda

Doya Doya Moda Başvuru

Moda

2021 Kış Modası - Bu Kış Hangi Parçalar Ön Planda?

Moda

2021 Giyim Trendleri Nasıl Olacak?

Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir